Data publikacji: 7 grudnia 2020

Otwarcie Szpitala Tymczasowego. Dziś przyjmujemy pierwszych pacjentów…

Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

W poniedziałek 7 grudnia br. pierwsi chorzy zakażeni koronawirusem trafili do Szpitala Tymczasowego. Placówka powstała w budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, w którym od połowy przyszłego roku miały być leczone dzieci. Prace wykończeniowe jednak przyspieszono, a przeznaczenie budynku zmieniono. Czasowe zmiany zostały wymuszone rozwojem pandemii.

Decyzję o powstaniu Szpitala Tymczasowego podjęto pod koniec października na spotkaniu dyrekcji lecznicy, władz samorządowych i wojewódzkich. Postanowiono, że na czas rozwoju pandemii placówka będzie leczyć pacjentów z COVID-19. Aby mogło to się stać w jak najszybszym czasie, przyspieszono prace wykończeniowe w budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, a wojewoda lubuski zapewnił wyposażenie szpitala w nowoczesny sprzęt. Wyścig z czasem udało się wygrać i w poniedziałek, 7 grudnia 2020 r. oficjalnie otwarto Szpital Tymczasowy. Docelowo, w kilku strefach będzie możliwe leczenie w nim 170 pacjentów. Dziś uruchomiono pierwszy moduł dla 56 chorych oraz 20 łóżek respiratorowych.

Zadowolenia z otwarcia lecznicy nie krył Władysław Dajczak, wojewoda lubuski. – Cieszę się, że dzisiaj, po obejrzeniu pomieszczeń, można stwierdzić, że jest to chyba jeden z najnowocześniejszych szpitali tymczasowych, który powstał w Polsce – zauważył. – Szpital został wyposażony w prawie 100 proc. w bardzo nowoczesny, wielospecjalistyczny sprzęt medyczny do diagnostyki i leczenia pacjentów. Przygotowane zostały również stanowiska dla personelu.

Wojewoda podkreślił, że decyzja o powstaniu tej placówki pozwala przywracać miejsca w szpitalach, które stały się lecznicami covidowymi. – To dobra wiadomość dla Lubuszan – mówił. Wojewoda dziękował samorządowi województwa, marszałek Elżbiecie Annie Polak. – Kiedy chodzi o sprawy najważniejsze, zdrowie mieszkańców, potrafiliśmy się porozumieć – zaznaczył. Podziękowania zostały skierowane także do prezesa i personelu szpitala, firm Mostostal Zabrze z siedzibą w Gliwicach oraz Darol, a także do administracji rządowej.

Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa, zaznaczyła, że z docelowym przeznaczeniem szpitala na Centrum Zdrowia Matki i Dziecka trzeba poczekać, ale wraz z nastaniem pandemii pojawiły się nowe wyzwania. – Mamy szpital zakaźny, w którym mieszkańcy naszego regionu mogą walczyć skutecznie o życie i to jest najważniejsze – zauważyła i dodała, że czuje ulgę, bo – jak przyznała – stres był olbrzymi i było bardzo mało czasu, by ten szpital mógł powstać.

Marszałek podkreśliła, że już dziś pacjenci szpitala spotkają się ze znakomitą opieką personelu, który pracuje na tym odcinku z wielkim oddaniem. – Właśnie im należą się największe podziękowania – powiedziała. Z kolei w słowach skierowanych do wojewody zaznaczyła, że solidarność, współpraca i porozumienie dają bardzo dobre efekty.

Prezes zielonogórskiej lecznicy dr Marek Działoszyński podkreślił, że wszyscy zaangażowani w powstanie Szpitala Tymczasowego starali się stanąć na wysokości zadania. – Chce podziękować głównemu wykonawcy Mostostalowi Zabrze Zakład Gliwice. To ich staraniem udało się przyspieszyć otwarcie o kwartał. Także firmie Darol, która spisała się świetnie, dostarczając wyposażenie. Mieliśmy ciągłe wsparcie służb pana wojewody oraz pani marszałek – powiedział.

Osobne podziękowania skierował do pracowników szpitala – nie tylko personelu medycznego, ale również administracji.– Stawali na głowie, żeby to wszystko zrobić – zaznaczył prezes lecznicy.

Z kolei Piotr Bromber, dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Fundusz Zdrowia, podkreślił, że Szpital Tymczasowy, to dobrze zaplanowana i zrealizowana inwestycja, która w dużym stopniu zwiększa poczucie bezpieczeństwa mieszkańców województwa lubuskiego.

Na przygotowanie Szpitala Tymczasowego pieniądze wyłożył wojewoda lubuski. 6 mln zł brutto kosztowały prace wykończeniowe. Z tych pieniędzy możliwe będzie, po ustaniu pandemii, przywrócenia budynku do stanu, jaki został pierwotnie założony, czyli Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Także z budżetu państwa przekazano 23 mln zł na wyposażenie placówki. Z kolei samorząd wojewódzki przeznaczył 11,5 mln zł głównie na respiratory, a 350 tys. zł na nagrody dla wolontariuszy – studentów, którzy od początku pomagali w walce z COVID-19 oraz współtworzyli Szpital Tymczasowy.