Data publikacji: 6 marca 2020

Otrzymaliśmy kolejny sprzęt dzięki WOŚP! To aparat USG z najwyższej półki

Fot. Szpital Uniwersyteckie w Zielonej Górze

Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy dziś dotarł do nas aparat USG klasy premium, który wykorzystywany będzie m.in. do diagnostyki dzieci, w tym wcześniaków. Sprzęt docelowo trafi do Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

Jak podkreśla dr n. med. Wojciech Wierzchołowski, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej, jest to aparat USG z najwyższej półki. – Chcę to wyraźnie podkreślić, bo w diagnostyce dzieci ultrasonografia pełni niesłychanie ważną rolę. Jesteśmy niezmierni wdzięczni Orkiestrze, że staliśmy się jako szpital jednym z beneficjentów ich akcji – cieszy się lekarz.

Urządzenie wyprodukowane przez firmę Samsung dysponuje pełnym kompletem sond, unikalną opcją elastografii, która pozwala lekarzom w sposób ilościowy i jakościowy oceniać sprężystość tkanek. – Jest to dziś bardzo istotny trend w rozwoju ultrasonografii. Ważny na przykład w diagnostyce onkologicznej. Tę opcję też mamy w tym urządzeniu – tłumaczy Wojciech Wierzchołowski.

Aparat, którego cena rynkowa to ok. 600 tys. zł, będzie już niebawem wykorzystywany do diagnostyki, a docelowo trafi do Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. W piątek, 6 marca, urządzenie przekazali w nasze ręce Maciej Kulig, dyrektor regionalny firmy Euromed, która zajmuje się dystrybucją sprzętu i Wojciech Mikulski, inżynier serwisu.

To pierwsze z urządzeń, które zasilą nasz szpital dzięki zbiórce pieniędzy przeprowadzonej przez WOŚP na początku 2019 r. Kolejny to przyłóżkowy aparat RTG. Z akcji przeprowadzonej rok wcześniej otrzymaliśmy aparat RetCam III o wartości ponad 460 tys. zł oraz laser wartości 150 tys. zł. Sprzęt dotarł do nas w styczniu 2019 r. roku i dobrze służy lekarzom, a przede wszystkim dzieciom.

Od początku akcji charytatywnej do naszego szpitala trafił do nas sprzęt o wartości kilkudziesięciu milionów złotych: m.in. respiratory, lasery i kolumny operacyjne wykorzystywane na chirurgii dziecięcej. Właśnie na urządzenia dla tego typu oddziałów zbierane były pieniądze w tym roku.

Na zdjęciu od lewej: dr n. med. Wojciech Wierzchołowski, Maciej Kulig, dyrektor regionalny firmy Euromed i dr Marek Działoszyński, prezes zarządu szpitala.