Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 6 lutego 2018

Ostatnie pożegnanie

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że w naszym Szpitalu dnia 03 lutego 2018 r. zmarł wybitny lekarz i wieloletni pracownik naszego Szpitala dr n. med. Tadeusz Zgorzalewicz – Ordynator Oddziału Ginekologii w latach 1958-1987.

Pogrzeb odbędzie się w dniu 07 kwietnia br. o godz. 10.10 w Zielonej Górze na nowym cmentarzu komunalnym przy ul. Wrocławskiej.

Wyrazy głębokiego żalu i współczucia Rodzinie i Bliskim
w imieniu pracowników zielonogórskiego Szpitala
składa
Zarząd Spółki wraz z Kadrą Kierowniczą Szpitala Uniwersyteckiego
im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze Sp. z o.o.

Dr n. med. Tadeusz Zgorzalewicz rozpoczął swoją karierę lekarską w zielonogórskim Szpitalu w roku 1951. Na Oddziale położniczo – ginekologicznym zdobywał specjalizację I i II stopnia, aż do 1956 roku. Następnie wyjechał, by objąć ordynaturą szpital w Świebodzinie. Po powrocie do Zielonej Góry dr n. med. Tadeusz Zgorzalewicz związał się już z Zieloną Górą na całe życie. W 1958 został ordynatorem oddziału ginekologii i pełnił tę funkcję przez 27 lat, aż do momentu przejścia na emeryturę w 1987 roku.

Zielonogórski Szpital od pierwszych lat działalności znany był z zatrudniania lekarzy o zainteresowaniach naukowo – badawczych, toteż dr n. med. Tadeusz Zgorzalewicz kontynuował pasję badawczą swoich kolegów po fachu. Był jednym z najbardziej zaangażowanych naukowo lekarzem – położnikiem. W roku 1966 uzyskał pod kierunkiem prof. W. Michałkiewicza tytuł doktora, opublikował aż 20 prac naukowych oraz wprowadził szereg nowych metod i rozwiązań do praktyki lekarskiej.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym 7 września 1980 r., na zebraniu ukonstytuował się Komitet Założycielski nowych związków zawodowych, reprezentujący pracowników służby zdrowia z całego miasta. W skład jego wszedł między innymi Tadeusz Zgorzalewicz, który pełnił funkcję przewodniczącego. W tym samym okresie, w toku głosowania do składu Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” zielonogórskiego Szpitala wybrano 30 osób. Prezydium tego gremium stanowił przewodniczący –  Tadeusz Zgorzalewicz, który wraz z Wiesławem Badach-Rogowskim był współorganizatorem „Solidarności” na terenie szpitala.

 Prowadził również aktywną działalność publiczną. W 1989 r. był przewodniczącym Miejskiego Komitetu Obywatelskiego przed wyborami do Sejmu. Współtworzył Okręgową Izbę Lekarską i przez dwie kadencje był przewodniczącym Okręgowego Sądu Lekarskiego.

 Za swą działalność zawodową i społeczną był wielokrotnie odznaczany, m.in. Oficerskim i Kawalerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Rodła oraz tytułem Honorowego Obywatela m. Zielonej Góry.