Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 22 października 2020

Organizujemy tymczasowy szpital dla chorych na COVID-19

Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Zapadła ostateczna decyzja – w budynku naszego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w trybie pilnym powstanie szpital tymczasowy na 150 łóżek dla pacjentów covidowych oraz 13 dodatkowych miejsc intensywnej terapii. Wszyscy są zgodni co do tego, że jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż stawianie szpitala polowego np. na boisku czy w hali sportowej. – Będziemy mogli leczyć chorych w cywilizowanych warunkach – podkreślił Prezes Szpitala dr Marek Działoszyński. Dziś wojewoda i marszałek wizytowali budynek.  

Zgodnie z harmonogramem, szpital dziecięcy miał zostać oddany do użytku do końca pierwszego kwartału 2021 r., a pierwsze oddziały miały go zacząć zasiedlać w drugiej połowie tego roku. Stanie się jednak inaczej. Dziś w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie robocze, na którym ustalono szczegóły przystosowania tego budynku na potrzeby pacjentów zakażonych koronawirusem. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Szpitala, Urzędu Marszałkowskiego, Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego  oraz wykonawcy tj. firmy Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A.

Co ustalono? Szpital dla pacjentów covidowych ma zostać oddany do użytku najpóźniej na początku grudnia br. Wszystko wskazuje na to, że na ten cel przeznaczone zostaną dwa piętra w budynku. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak podziękował wszystkim za trud i sprawne współdziałanie w tej niezwykle ważnej sprawie, za rozmowy poza podziałami politycznymi.

Równocześnie zapewnił, iż koszt wykończenia i przystosowania budynku w trybie ekspresowym (wstępne szacunki mówią o kwocie 4-6 mln zł), a następnie wyposażenia w niezbędny sprzęt i aparaturę medyczną zostanie pokryty ze środków rządowych. Po ustaniu pandemii, z tych samych środków pokryty zostanie koszt przywrócenia budynku do stanu, jaki został pierwotnie założony.  W celu sfinalizowania tych ustaleń zostanie spisana umowa pomiędzy Urzędem Marszałkowskim, a Lubuskim Urzędem Wojewódzkim.

– Jesteśmy w dużo lepszej sytuacji, niż inne województwa, ponieważ dysponujemy budynkiem szpitalnym, który jest już niemal gotowy – powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak. –  Jego oddanie w trybie przyspieszonym będzie możliwe pod warunkiem, że pomoc rządu, o której dzisiaj rozmawiamy, będzie zapewniona.

– Nie jestem szczególnie szczęśliwy z powodu tej decyzji, jednak uważam, że jest to najbardziej racjonalne i optymalne rozwiązanie – szczerze powiedział Prezes Marek Działoszyński. – Ta lokalizacja i ten wybór jest najlepszy.

Dodał, iż wykonawca podjął wyzwanie, a nowy szpital będzie oddawany do użytku etapowo. Co ważne, szereg elementów istotnych z punktu widzenie szpitala tymczasowego dla pacjentów covidowych, takich jak np. instalacje tlenowe, zaplanowano na połowę listopada, a to znaczy, że nie będzie konieczności przyspieszania w tym elemencie prac. Będziemy dążyć do tego, aby osiągnąć taki poziom odbioru budynku, aby spełniał minimalne standardy w opiece nad ciężko chorymi pacjentami.

Kierownik Kontraktu z Mostostal Zabrze inż. Marcin Adamek nie ukrywał, że postawiono przez jego firmą niezwykle trudne zadanie. Zapewnił jednak, że zrobią wszystko, co w ich mocy, aby skrócić czas prac w budynku do minimum. Być może konieczne będzie częściowe wstrzymanie robót związanych z termomodernizacją  szpitala i oddelegowanie załogi do prac w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

A co z kadrą medyczną, która ma zostać skierowana do nowego szpitala? – Liczę na współpracę wszystkich zespołów medycznych, nie tylko szpitali marszałkowskich, ale również powiatowych – powiedziała Marszałek Elżbieta Anna Polak.

Wojewoda zapewnił, iż jego służby będą w tej sprawie w stałym kontakcie z pozostałymi placówkami medycznymi w Lubuskiem. Szczegółowymi informacjami na temat kadry medycznej w poszczególnych szpitalach dysponuje NFZ.

Dyrektor LOW NFZ Piotr Bromber zapewnił  natomiast, że jeśli chodzi o finansowanie nowego szpitala, pieniądze nie będą  problemem. – Fundusz będzie płacił za gotowość, pobyt i leczenie pacjentów.