Data publikacji: 16 grudnia 2020

Operacje rekonstrukcyjne o u dzieci przebiegły pomyślnie

Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

W grudniu w naszym szpitalu odbyły się dwie rozległe operacje rekonstrukcyjne u dzieci. Zespół pod kierunkiem dr. n. med. Marcina Poloka, prof. UZ, kierownika Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej, przeprowadza coraz więcej tego typu skomplikowanych zabiegów.

Operację plastyki odbytu sposobem PSARP przeprowadzono u 9-miesięcznego chłopca z zespołem wad wrodzonych i zaburzeniami różnicowania płci. Z kolei u 16-letniej pacjentki przeprowadzono zabieg rekonstrukcji pochwy.

To nie jedyne tak zaawansowane operacje rekonstrukcyjne w tym oddziale. Niedawno u młodego mężczyzny z pęcherzem neurogennym, po urazie rdzenia kręgowego, ten sam zespół wykonał operację powiększenia pęcherza moczowego wstawką wykonaną z jelita cienkiego (ileocystoplastyka) wraz z wytworzeniem przetoki pęcherzowo-skórnej z jelita cienkiego. Operacja rekonstrukcji dolnych dróg moczowych trwała ponad sześć godzin i przebiegła pomyślnie. To pierwsza tego typu operacja w naszym szpitalu.

Zabiegi przeprowadzili Marcin Polok wspólnie z prof. Maciejem Bagłajem z Wrocławia (do niedawna Prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych). Asystowali im lek. med. Małgorzata Szutkowska i lek. med. Joanna Chrąchol oraz anestezjolog lek. med. Damian Grochulski. Funkcję pielęgniarek anestezjologicznych pełniły Lucyna Dubowska i Agnieszka Bryś, a instrumentariuszkami były Magdalena Góralek i Patrycja Panasewicz.