Data publikacji: 1 grudnia 2016

Oddział dla pacjentów z HIV i AIDS otwarty

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS. W tym właśnie dniu w naszym szpitalu odbyło się oficjalne otwarcie Pododdziału Nabytych Niedoborów Immunologicznych HIV i AIDS, który mieści się przy Klinicznym Oddziale Chorób Zakaźnych. Jest to jedyny taki oddział w województwie lubuskim.

Do tej pory Kliniczny Oddział Zakaźny miał 24 łóżka. Teraz wzbogacił się o kolejnych 11, dedykowanych pacjentom z HIV i chorym na AIDS.

Roboty budowlane w wyniku których wydzielony został pododdział, rozpoczęły się w 2015 r., natomiast w tym roku wykończono go i wyposażono. Było to możliwe m.in. dzięki dotacji z budżetu Województwa Lubuskiego. Łącznie od 2009 r., gdy rozpoczęto pierwszy etap prac remontowych Oddziału Zakaźnego (ostatnim etapem było właśnie utworzenie wydzielonego Pododdziału Nabytych Niedoborów Immunologicznych HIV i AIDS), Samorząd Województwa Lubuskiego wsparł nasz szpital kwotą ponad 4 mln zł na ten cel. Szpital dołożył z własnych środków prawie 2 mln zł, zaś PFRON wsparł inwestycję kwotą 200 tys. zł.

Już 2 grudnia trafi do pododdziału pierwszy pacjent…

Gościem specjalnym dzisiejszej uroczystości była Marszałek Województwa Lubuskiego Pani Elżbieta Anna Polak.

Warto wiedzieć

• Pierwszy pacjent ze zdiagnozowanym AIDS trafił do zielonogórskiego szpitala w 1991 roku;
  • W 2000 r. w przyszpitalnej Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych (HIV) lekarze udzielili 56 porad. W 2015 r. już 1037;
  • Tylko w październiku br. w całej Polsce zarejestrowano 136 nowo wykrytych zakażeń HIV (w Lubuskiem 2) , 12 zachorowań na AIDS , a 5 osób z tego powodu zmarło;
  • Od 1985 r. do końca października zakażenie HIV stwierdzono u blisko 21 tys. osób przebywających w Polsce. Na AIDS zachorowało 3.425 osób.