Data publikacji: 16 stycznia 2020

Oddaliśmy do użytku nową część ortopedii

Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

W czwartek, 16 stycznia 2020 r., Kliniczny Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedyczne powiększył się o nową część. Dzięki pracom remontowym pozyskano 5 dodatkowych sal, na których będzie można położyć 13 pacjentów. Modernizacja możliwa była dzięki pozyskaniu środków z budżetu Samorządu Województwa Lubuskiego.

Na początku 2018 r. Szpital rozpoczął modernizację Klinicznego Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej. Jej celem była poprawa warunków dla pacjentów, miedzy innymi poprzez pozyskanie dodatkowych sal i łóżek dla chorych. Remont dotyczył tej części budynku, gdzie wiele lat temu była ortopedia dziecięca. Prace budowane rozpoczęły się od podniesienia dachu, aby zyskać większą przestrzeń na oddziale. Powstały dwie sale 4-osobowe, jedna sala 3-osobową i dwie sale 1-osobowe.

– Mam przyjemność poinformować, że, ku uciesze pacjentów, ale także personelu, oddajemy do użytku nową część szpitala. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie samorządu województwa, za co serdecznie dziękuję. Ta pomoc opiewa na ponad 3 mln zł – poinformował Prezes Zarządu szpitala, dr Marek Działoszyński.

Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego przyznała, że bardzo zależało jej na tym, by Lubuszanie mieli poprawioną dostępność do leczenia ortopedycznego. – Jestem przekonana, że tutaj, na tym oddziale, który pełni wyjątkową rolę w województwie, bo mamy tu jedyne w województwie centrum urazowe, musimy być przygotowani do realizacji bardzo skomplikowanych procedur medycznych. Jako samorząd województwa nie mieliśmy żadnych wątpliwości, by wesprzeć starania zarządu szpitala w tym zakresie. Z przyjemnością obejrzę, co udało się zrobić za te środki, którymi wparliśmy lecznicę – powiedziała.

– Jestem ortopedą, dlatego powiększenie oddziału szczególnie mnie satysfakcjonuje, tym bardziej, że mamy tutaj zespół przygotowany na to,  by pracować jak najwięcej – dodał lek. med. Antoni Ciach, dyrektor ds. lecznictwa szpitala.

Z kolei dr hab. n. med. Daniel Kotrych, prof. UZ, szef Katedry Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego poinformował o najnowszych możliwościach leczenia ortopedycznego w Szpitalu Uniwersyteckim. – A są one w tej dziedzinie ogromne. W tej chwili możemy na przykład wymienić całą kość z dwoma stawami równocześnie, mamy technologię 3D. Pacjenci mogą być obecnie leczeni tak, by nie oznaczało to amputacji, czy pozostania do końca życia w łóżku – zauważył. I dodał, że wspaniale mu się pracuje z zespołem lekarzy i pielęgniarek naszego szpitala, podkreślając równocześnie  ich zaangażowanie i profesjonalizm  – zarówno na oddziale, jak i Centralnym Bloku Operacyjnym.

Lek. med. Lesław Mądry poinformował o statystykach dotyczących Klinicznego Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, którym kieruje. – W minionym roku oddział leczył ponad 1500 pacjentów, przeprowadził 1475 operacji. W dużej mierze są to zabiegi pacjentów z poważnymi urazami, ponieważ Szpital Uniwersytecki w  Zielonej Górze jako jedyny posiada Centrum Urazowe, do którego trafiają pacjenci w urazami wielonarządowymi.

Oddział liczy obecnie 35 łóżek. Teraz zyska dodatkowych 13. W ramach prac powstały również szatnie dla personelu, sanitariaty oraz gabinet zabiegowy. Dzięki modernizacji oddzielona została część „brudna” oddziału od „czystej”, ponadto wymieniono okna oraz windę, która komunikuje m.in. oddział z blokiem operacyjnym i SOR.

Koszt robót budowlanych to 3 mln 175 tys. zł, z czego ponad 2 mln 871 tys. zł to wsparcie Samorządu Województwa Lubuskiego.  Ponadto zakupiono wyposażenie o wartości: 349 107,90 zł (dotacja z Urzędu Marszałkowskiego: 346 711,00 zł, środki własne: 2 396,90 zł) oraz wykonano system wentylacji nadciśnieniowej w sali pooperacyjnej, którego wartość wynosi 33 210,00 zł (dotacja z Urzędu Marszałkowskiego: 33 063,00 zł, środki własne: 147,00 zł).

W ramach wyposażenia zakupiono m.in.  łóżka ortopedyczne, szafki przyłóżkowe, szafki lekarskie, fotel do pobierania krwi, krzesła, szafki, parawany, lodówki do przechowywania leków, lampę bakteriobójczą jezdną, lampę diagnostyczną, wysięgniki i stojaki jezdne do kroplówek, wózki do transportu chorych leżących i siedzących, wózki zabiegowe, wózki opatrunkowe, wózki do przewożenia czystej pościeli, uchwyty dla niepełnosprawnych itp.