Data publikacji: 11 marca 2018

O nerkach i zdrowiu kobiet

11 marca 2018 r. w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze odbyły się obchody Światowego Dnia Nerek. Organizatorami eventu byli  członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenie „NERKA” z siedzibą w Zielonej Górze oraz lekarze i personel medyczny Klinicznego Oddziału Nefrologii i Stacji Dializ naszego Szpitala. Patronat honorowy nad imprezą objął Prezes Zarządu dr Marek Działoszyński oraz Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Tadeusz Kuczyński.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie „NERKA” z siedzibą w Zielonej Górze działa już ponad 24 lata i zgodnie ze swym Statutem pomaga chorym dotkniętym przewlekłą niewydolnością nerek, wspiera rozmaite działania profilaktyczne, lecznicze oraz rehabilitację. Prowadzi także akcje informacyjne, mające na celu kształtowanie pozytywnych postaw wobec chorych i gwarantujące im bezpieczny byt.

Światowy Dzień Nerek został zorganizowany w Zielonej Górze z takim rozmachem już po raz trzeci. Były m.in. porady lekarzy nefrologów, ginekologów, endokrynologów, spotkania z osobami dializowanymi i po przeszczepie, zajęcia z dziećmi, pokazy filmów, działania i szkolenia przedmedyczne… Można było również zapoznać się z działaniem sztucznej nerki, która została wypożyczona z naszej Stacji Dializ na potrzeby imprezy. Tegoroczne hasło obchodów brzmiało: „Nerki i zdrowie kobiet”.