Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 16 listopada 2022

O antybiotykach racjonalnie

Lek. med. Renata Korczak, specjalista chorób zakaźnych

W związku z przypadającym na 18 listopada 2022 r. Europejskim Dniem Wiedzy o Antybiotykach, 15 listopada odbyły się w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze warsztaty na temat racjonalnej antybiotykoterapii.

Warsztaty prowadzone były przez specjalistów chorób zakaźnych szpitala: Renatę Korczak, Krzysztofa Nowaka i Marka Matukiewicza. W spotkaniu wzięło udział 60 osób, m.in. dyrekcja szpitala, kierownicy oddziałów, lekarze oraz lekarze stażyści.

Podczas warsztatów przedstawiono aktualną sytuację epidemiologiczną w Województwie Lubuskim oraz zielonogórskim szpitalu dotyczącą rozprzestrzeniania się bakterii wielolekoopornych, analizowano znaczenie mikrobioty człowieka oraz przedstawiono florę fizjologiczną i jej rolę ochronną.

Omówiono również podstawowe zasady racjonalnej antybiotykoterapii wg rekomendacji Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków (www.antybiotyki.edu.pl). Prelegenci przedstawili podział antybiotyków z uwzględnieniem mechanizmu działania. Szczegółowo omówiono też temat dotyczący zachorowań wywołanych przez Clostridoides difficile oraz przez gronkowce.

Lek. med. Marek Matukiewicz, specjalista chorób zakaźnych