Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 20 sierpnia 2021

Nowy szef ortopedii ma plan na rozwój oddziału

Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Dr n. med. Bartłomiej Kwapisz z początkiem sierpnia objął kierownictwo Klinicznego Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej. Zastąpił na tym stanowisku dr. Lesława Mądrego, wieloletniego szefa oddziału.
 
Bartłomiej Kwapisz w 2014 r. uzyskał tytuł specjalisty ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Szkolenie specjalizacyjne rozpoczął w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu PUM w Szczecinie, a następnie kontynuował w zielonogórskim szpitalu. Doświadczenie i wiedzę pogłębiał na wielu kursach i szkoleniach zagranicznych. Odbył liczne staże zagraniczne, w tym na oddziale ortopedii i traumatologii w King’s College Hospital w Londynie oraz St Mary’s Hospital w Newport. Ponadto otrzymał stypendium AO Fundation, które odbył na oddziale ortopedii i traumatologii w Queen’s Medical Centre w Nottingham w Wielkiej Brytanii. W latach 2014-2018 był kierownikiem Centralnego Bloku Operacyjnego w szpitalu w Zielonej Górze. W tym roku uzyskał tytuł doktora nauk medycznych na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Bierze również czynny udział w kształceniu przyszłej kadry medycznej jako adiunkt Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Jakie ma plany związane z objęciem kierownictwa oddziału?

– Na pewno będziemy chcieli zwiększać liczbę zabiegów protezoplastyki, zarówno pierwotnej stosowanej w chorobach zwyrodnieniowych, jak również protezoplastyki resekcyjnej używanej w onkologii ortopedycznej. W naszym szpitalu odbyła się już operacja z użyciem protezy wykonanej w technologii 3D. Rozwój onkologii ortopedycznej jest możliwy dzięki współpracy z prof. Danielem Kotrychem, szefem Katedry Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu zielonogórskiej uczelni, który jest również członkiem Zarządu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Układu Mięśniowo-Szkieletowego – podkreśla nowy szef Klinicznego Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej. – Protezoplastyka stosowana w leczeniu nowotworów narządu ruchu poprawia jakość i komfort życia pacjentów. Do niedawna jedynym leczeniem w tych przypadkach była amputacja lub zespolenie paliatywne – mówi dr n. med. Bartłomiej Kwapisz.

Kolejnym kierunkiem działań jest rozszerzenie zakresu wykonywanych zabiegów rekonstrukcyjnych metodą artroskopową w obrębie stawu barkowego, kolanowego i skokowego.

– Jeśli chodzi o działania w zakresie traumatologii, chcielibyśmy wprowadzić nowe techniki leczenia rozległych ubytków tkanek miękkich oraz kości – planuje lekarz.

Na początku 2020 r. Kliniczny Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej powiększył się o nową część. Dzięki pracom remontowym pozyskano 5 dodatkowych sal, na których można położyć 13 pacjentów. Powstały dwie sale 4-osobowe, jedna sala 3-osobową i dwie sale 1-osobowe. Oddział liczy obecnie 48 łóżek. W ramach prac powstały również szatnie dla personelu, sanitariaty oraz gabinet zabiegowy. Dzięki modernizacji oddzielona została część „brudna” oddziału od „czystej”, ponadto wymieniono okna oraz windę, która komunikuje m.in. oddział z blokiem operacyjnym i SOR. W ramach wyposażenia zakupiono m.in. łóżka ortopedyczne, szafki przyłóżkowe, szafki lekarskie, fotel do pobierania krwi, krzesła, szafki, parawany i lodówki do przechowywania leków. Koszt robót budowlanych to 3 mln 175 tys. zł, z czego ponad 2 mln 871 tys. zł to wsparcie Samorządu Województwa Lubuskiego.