Data publikacji: 2 grudnia 2020

Nowy sprzęt dzięki dotacji z budżetu województwa lubuskiego

Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Zarząd Województwa Lubuskiego zdecydował o przekazaniu 1 315 600 zł na wsparcie lokalnej służby zdrowia. Naszemu szpitalowi przypadnie z tego 825 600 zł, dzięki czemu możliwy będzie zakup specjalistycznego sprzętu.

Pieniądze przeznaczone zostaną na wiertarkę laryngologiczną z kraniotomem oraz mikroskop operacyjny na potrzeby Klinicznego Oddziału Otolaryngologii – 427 400 zł, dwa kardiomonitory wraz z wyposażeniem i 4 materace przeciwodleżynowe – 259 300 zł oraz przenośny aparat USG dla Klinicznego Oddziału Położniczo-Ginekologicznego – 138 900 zł. Ponadto zdecydowano o przekazaniu 350 tys. zł z przeznaczeniem na dofinansowanie wynagrodzeń dla studentów Collegium Medicum UZ, którzy wspierają obecnie nasz personelu.

Podczas spotkania z samorządowcami marszałek podziękowała, także w imieniu mieszkańców regionu, za pomoc i solidarność samorządową, która obecnie jest niezwykle cenna. – Teraz w dobie pandemii musimy sobie pomagać, bo nie ma czegoś ważniejszego niż zdrowie i życie. Dziękuję samorządom, które to rozumieją – podkreśliła.

Przypomniała, że Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, które jako Szpital Tymczasowy, przyjmie w poniedziałek pierwszych pacjentów z COVID-19, jest jedną z największych inwestycji tej kadencji. – To 148 mln zł wydanych, z czego samorząd woj. lubuskiego przeznaczył na ten cel 41,5 mln zł, z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego przekazano 94 mln zł, a z budżetu państwa 9,1 mln zł.

Na wyposażenie szpitala dołożyły się również samorządy lokalne: Gmina Miejska Otyń – 20 tys. zł, Miasto Nowa Sól – 250 tys. zł oraz Miasto Zielona Góra – 1 mln zł.