Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 7 września 2022

Nowy kierownik Klinicznego Oddziału Hematologii

Prezes Marek Działoszyński wita dr hab. n. med. Emiliana Snarskiego w gronie pracowników szpitala
Prezes Marek Działoszyński wita dr hab. n. med. Emiliana Snarskiego w gronie pracowników szpitala

Miło nam poinformować, iż od września naszą hematologią kieruje dr hab. n. med. Emilian Snarski, który do tej pory był związany z ośrodkiem warszawskim. Zastąpił na stanowisku dr n. med. Alinę Świderską, która odeszła na emeryturę.  Ciekawostką jest fakt, iż doktor z pochodzenia jest zielonogórzaninem i absolwentem LO nr 1.

Studiował medycynę na Akademii Medycznej w Warszawie i Uniwersytecie w Berlinie. Tytuł doktora nauk medycznych z wyróżnieniem uzyskał w 2005 r. (na Uniwersytecie Charite w Berlinie), a habilitację w 2017 r. Specjalista chorób wewnętrznych i hematologii, autor licznych publikacji. Dyrektor Medyczny Polskiego Banku Komórek Macierzystych w Warszawie, zaangażowany w pracę między narodowych instytucji związanych z przeszczepianiem szpiku. 

Co zadecydowało o tym, że swoją dalszą karierę dr Snarski postanowił kontynuować w Zielonej Górze? – Już od dłuższego czasu, razem z moją partnerką życiową pragnęliśmy wyprowadzić się z Warszawy – mówi. – Rozważaliśmy różne miejsca na świecie. Ponieważ jednak jestem z pochodzenia zielonogórzaninem, tutaj mam rodzinę, wybór padł na Zieloną Górę. Niewątpliwie, decyzję ułatwił mi fakt, że pojawiła się szansa pokierowania oddziałem hematologii w Szpitalu Uniwersyteckim.

Bodźcem, który wpłynął na decyzję dra Snarskiego była również informacja, że władze szpitala planują budowę lubuskiego ośrodka onkologii z centrum dydaktyczko-naukowym. – Zaoferowałem współpracę i wsparcie tego projektu  – mówi szef oddziału hematologii. – Zajmuję się nowoczesnymi terapiami komórkowymi, które chciałbym wdrożyć w Zielonej Górze.

Plany? Wprowadzenie nowych leków w badaniach klinicznych , aby zielonogórscy pacjenci też mogli korzystać z najnowocześniejszych terapii. Obecnie najnowszą terapią w hematologii jest CAR-T. Polega ona modyfikacji komórek układu odpornościowego i nauczeniu ich rozpoznawania i niszczenia komórek nowotworowych – wstrzyknięcie ich choremu prowadzi do remisji i wyleczenia choroby. Tego typu terapię są już finansowane przez NFZ dla części chorych. W przyszłości powinny być dostępne we wszystkich ośrodkach hematologicznych – tak by chorzy mogli otrzymać takie leczenie w miejscu zamieszkania.

Ambicją lekarza jest również stworzenie w Zielonej Górze oddziału funkcjonującego na wzór tych za granicą. Wierzy, że to się uda, bo – jak mówi – zaczął kierować oddziałem, na którym pracuje zespół świetnych fachowców.  

A prywatnie Emilian Snarski pasjonuje się fotografią, wędkuje i gra w koszykówkę

Życzymy powodzenia w realizacji planów!