Data publikacji: 17 lipca 2017

Nowy akcelerator do leczenia pacjentów chorych onkologicznie pracuje!

Najnowszy akcelerator jest „bliźniaczy” do tego zakupionego w 2015 r. – wyjaśnia kierownik Zakładu Radioterapii dr Róża Poźniak-Balicka. – Dzięki temu będzie możliwe płynne prowadzenie pacjentów z chorobami onkologicznymi. Przyspieszacze są bowiem awaryjne, a dzięki temu, że w Zakładzie Radioterapii stanął bliźniaczy aparat, pacjenci nie będą mieli przerw w leczeniu.

To najnowocześniejszy sprzęt medyczny tego typu na świecie.   Koszt dostosowania pomieszczenia, zakupu, dostawy i instalacji wysokoenergetycznego przyspieszacza liniowego wyniósł 10 640 000 zł. Sam sprzęt kosztował 9 800 000 zł. Inwestycja była możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia  w kwocie  7 448 000 zł i  dotacji z Urzędu Marszałkowskiego – 2 852 000 zł. Szpital zainwestował również własne pieniądze  – 340 tys. zł.

Obecnie szpital dysponuje 3 przyspieszaczami liniowymi, zakupionymi w 2013, 2015 i 2016 r.

Najnowszy został kupiony w 2016 r., a zamontowany w lutym 2017 r. Testy trwały do maja br. Pierwszy pacjent został naświetlony 5 lipca , jak tylko szpital otrzymał zgodą na użytkowanie akceleratora z Państwowej Agencji Atomistyki.

Rocznie w Zakładzie Radioterapii przeprowadza się 1800 procedur, leczeniu poddaje się około 1300 pacjentów.

W związku z oddaniem do użytku nowego przyspieszacza liniowego, 13 lipca br. w Zakładzie Radioterapii (tzw. bunkrze) odbył się briefing prasowy z udziałem Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak oraz Prezesa Zarządu Stanisława Łobacza.