Data publikacji: 21 września 2022
Nowotwory Głowy i Szyi. Nie lekceważ pierwszych objawów
10. edycja Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi to dobry moment na przypomnienie, że w woj. lubuskim funkcjonuje bezpłatny program dla pacjentów z grupy ryzyka 40-65 lat. Jest on realizowany w naszym szpitalu.
Edukacja na temat wczesnych objawów raka głowy i szyi ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu tysiącom zgonów każdego roku i zmniejszenia destrukcyjnego wpływu choroby na osoby, które przeżyły tę chorobę. Tego rodzaju schorzenie jest szóstym pod względem częstotliwości nowotworem złośliwym oraz ósmą pod względem liczby przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Europie.
Jak podkreśliła na konferencji prasowej poświęconej tej tematyce marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak profilaktyka nowotworów głowy i szyi opiera się na bardzo ważnych i nieskomplikowanych badaniach. – Nie bolą, są wykonywane za darmo i ratują życie. Dlatego zachęcamy Lubuszan do ich wykonania – powiedziała, dodając, że nie jest to jedyny program w zakresie profilaktyki raka, który jest realizowany w naszym regionie.
O tym, z jak szczególnym rodzajem nowotworu mamy do czynienia, mówił dr hab. n. med. Paweł Golusiński, prof. UZ, kierownik Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. – Dotyka on właściwie wszystkich narządów zmysłu: wzroku, słuchu, smaku, czy węchu – wymieniał. Podkreślił, że lekarze zwykle widzą dotkniętych tym rodzajem raka pacjentów za późno, a to oznacza, że możliwości terapeutyczne są bardzo ograniczone. – Dlatego tak ważna jest profilaktyka.
W konferencji wzięła również udział pacjentka dr. Golusińskiego, która mimo ukończenia zaledwie 30 lat już dwukrotnie i zwycięsko zmagała się z nowotworami głowy i szyi. Również ona podkreślała, jak ważne są badania profilaktyczne. – Szczególnie powinniśmy być czujni, kiedy objawy trwają dłużej niż 14 dni. Wtedy lepiej jest skontrolować nawet tak wydawałoby się banalne objawy jak chrypka, ból gardła czy trudności oddychania przez nos – radziła Izabela Duszeńko-Stuła.
Bezpłatne badania dla pacjentów
Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze od 2017 r. realizuje Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Bezpłatne badania przysługują wszystkim pacjentom z grupy ryzyka 40-65 lat, którzy się zgłoszą. Na badania powinny zgłosić się zwłaszcza osoby, które zauważyły u siebie jeden z niepokojących objawów przez co najmniej 3 tygodnie:
- ból gardła,
- pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone lub białe naloty
w jamie ustnej, - przewlekła chrypka,
- guz na szyi,
- niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa,
- ból w trakcie oraz/lub problemy z przełykaniem.
Rejestracja na badania odbywa się telefonicznie pod numerem telefonu (68) 32 96 621 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00. Badania odbywają się w poradni laryngologicznej Szpitala Uniwersyteckiego.
Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi potrwa od 19 do 23 września 2022, natomiast realizowane przez szpital bezpłatne badania dostępne będą do 30.06.2023r. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://pngis.szpital.zgora.pl, https://szpital.zgora.pl/ oraz https://makesensecampaign.eu/pl/