Data publikacji: 15 marca 2021

Nowoczesna technika w walce z guzem gardła

Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Zespół prof. Pawła Golusinskiego po raz pierwszy w naszym szpitalu przeprowadził zabieg usunięcia dużego guza nowotworowego gardła z zastosowaniem nowoczesnej techniki TLM (Transoral Laser Microsurgery).

Technika polega na usunięciu całości guza nowotworowego z zastosowaniem włókna laserowego, a zabieg  przeprowadzony jest w całości przez usta chorego.

– Dotychczas dostęp chirurgiczny do zaawansowanych guzów gardła związany był z rozległym dostępem chirurgicznym, wymagającym szerokiego otwarcia szyi, a nierzadko również rozszczepienia żuchwy pacjenta. Oczywiście było to związane z długą hospitalizacją, możliwością wystąpienia powikłań, a przede wszystkim znacznym pogorszeniem jakości życia pacjenta – wyjaśnia dr hab. n. med. Paweł Golusiński prof. UZ.

Dostęp przez usta pacjenta, zastosowanie specjalnego retraktora, mikroskopu operacyjnego oraz  precyzyjne włókno laserowe, pozwalają na radykalne usunięcie całości guza nowotworowego z zaoszczędzeniem okolicznych tkanek, np. mięśni zwieraczy gardła odpowiedzialnych za połykanie.

Technika TLM, podobnie jak chirurgia robotowa z zastosowaniem systemu daVinci, to jeden z najdynamiczniej rozwijających się trendów w chirurgii onkologicznej głowy i szyi. – Pacjent po zabiegu już po kilku dniach może opuścić szpital i rozpocząć samodzielnie odżywianie. Zabieg nie pozostawia również żadnych widocznych blizn w obrębie twarzy chorego – tłumaczy prof. Golusiński.