Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 6 czerwca 2023

Nowoczesna stymulacja serca na naszej kardiologii

Na zdjęciu od lewej: Lek. Maciej Fularz, fizyk dr Dagmara Mróz, pielęgniarka Agnieszka Gurbin i lek. Karol Karaśkiewicz

Lekarze z Klinicznego Oddziału Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze w ostatnich latach wyspecjalizowali się w zabiegu stymulacji lewej odnogi pęczka Hisa u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. Dzięki temu już ponad 300 mieszkańców regionu otrzymało nowoczesną stymulację serca.

Stymulacja okolicy lewej odnogi pęczka Hisa, to nowatorski zabieg wszczepiania elektrod do serca stosowany w nielicznych ośrodkach w kraju. Jak wyjaśnia lek. Paweł Jesionowski, kierownik Klinicznego Oddziału Kardiologii zielonogórskiego szpitala, operacja polega na wszczepieniu elektrody bezpośrednio w układ bodźcoprzewodzący serca. Aby przeprowadzić zabieg, potrzebny jest nie tylko odpowiedni sprzęt, ale przede wszystkim wysokiej klasy specjaliści o wyjątkowych umiejętnościach. Wymaga on bowiem niezwykłej precyzji – elektrodą o średnicy mniejszej niż 1 mm należy trafić w struktury bijącego serca o wymiarach kilku milimetrów.

Kardiolog Maciej Fularz tak opisuje ten zabieg: – Po wykonaniu kilkucentymetrowego nacięcia należy uzyskać dostęp żylny – najczęściej poprzez nakłucie żyły podobojczykowej. Tą drogą, poprzez specjalnie uformowany cewnik prowadzący, elektroda jest wprowadzana do prawej komory serca. Wówczas, na podstawie sygnałów elektrokardiograficznych oraz obrazowania RTG wybiera się odpowiednie miejsce na przegrodzie międzykomorowej i tam wkręca się elektrodę. Podczas wkręcania należy stale obserwować zmiany w elektrokardiogramie, żeby wychwycić moment, w którym elektroda dotrze do struktur lewej odnogi pęczka Hisa. Wówczas wykonuje się szereg testów potwierdzających odpowiednią stymulację. W przypadku tej metody nie pobudza się mięśnia sercowego w jednym punkcie (jak ma to miejsce przy tradycyjnej stymulacji), lecz dostarcza się impuls do naturalnych „przewodów elektrycznych”, które rozprowadzają pobudzenie po całym sercu, gwarantując jego synchroniczny skurcz.

– Dotychczasowe rezultaty stymulacji lewej odnogi pęczka Hisa na Klinicznym Oddziale Kardiologii są bardzo obiecujące. Taka stymulacja jest możliwa do wykonania u prawie wszystkich pacjentów, jest bezpieczna, nie prowadzi do istotnego wydłużenia czasu trwania zabiegu, a jej przewaga nad wcześniej stosowaną konwencjonalną stymulacją serca jest widoczna „gołym okiem”. W konsekwencji stymulacja lewej odnogi pęczki Hisa stała się podstawową metodą stymulacji stosowaną na Klinicznym Oddziale Kardiologii.

Kardiolog przeprowadził już ponad 150 takich zabiegów, natomiast co najmniej drugie tyle wykonali w naszym szpitalu lekarze Karol Karaśkiewicz i Piotr Anders. W zabiegach biorą ponadto udział fizyk dr Dagmara Mróz oraz pielęgniarki Agnieszka Gurbin i Jowita Śmiech. Warto zaznaczyć, że taka liczba wykonywanych zabiegów stymulacji lewej odnogi pęczka Hisa stawia Kliniczny Oddział Kardiologii w europejskiej czołówce.

– Wprowadzenie stymulacji lewej odnogi pęczka Hisa do Szpitala Uniwersyteckiego jest w moim odczuciu „krokiem milowym” w rozwoju elektrostymulacji serca na Klinicznym Oddziale Kardiologii. Kontynuacja stosowania tej metody, jak również prowadzenia dalszych badań, wydaje się być właściwym kierunkiem, zarówno w sensie medycznym jak i naukowym – zapewnia Maciej Fularz.