Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 9 listopada 2023

Nowe drogi, chodniki, parkingi, place i tereny rekreacyjne – to przyszłość szpitala

Przebudowa wewnętrznego układu komunikacyjnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze to inwestycja niespotykana w historii lecznicy i taka, która w diametralny sposób zmieni to wszystko, co znajduje się między budynkami – podkreślali uczestnicy konferencji prasowej.

Grzegorz Potęga, członek Zarządu Województwa Lubuskiego, przypomniał, że jest to kolejna inwestycja w zdrowie mieszkańców w ostatnim czasie. Wymienił budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, nowego OIOM-u i okulistyki oraz termomodernizację, a także powstanie kierunku lekarskiego. – To ważne dla społeczeństwa, dla mieszkańców Ziemi Lubuskiej – podkreślił. – Ta inwestycja obejmie kwestie, które są związane z organizacją, komunikacją i walorami estetycznymi szpitala – zauważył, dodając, że województwo lubuskie przeznaczyło na ten cel 17,3 mln zł.

– Ta inwestycja będzie jakby ukoronowaniem tego, co dzieje się ostatnio na terenie szpitala – podkreślił Marek Działoszyński, prezes zarządu zielonogórskiej lecznicy. – Przez wiele lat rozwijając szpital nie pokuszono się o rozwój infrastruktury chodnikowej, drogowej i kanalizacyjnej, a tego właśnie dotyczy ta inwestycja choć nie tylko. Zmodernizujemy teren całego szpitala, powstaną nowe parkingi, drogi, place sensoryczne, nawet tężnia, a, co najważniejsze, zmodernizowany zostanie system wodociągowo-kanalizacyjny i burzowy – wymieniał jednocześnie przepraszając za szereg koniecznych utrudnień. – Warto jednak ten rok przeczekań, aby było lepiej.

Sebastian Ciemnoczołowski, główny specjalista ds. rozwoju szpitala, dziękował przede wszystkim władzom samorządu woj. lubuskiego za zaufanie, a także departamentom Urzędu Marszałkowskiego, głównie Departamentowi Zdrowia, który formalnie prowadzi inwestycję. Poinformował również, że szpital czeka kolejna duża budowa, powstanie Lubuskiego Uniwersyteckiego Centrum Onkologii.

Marcin Pabierowski, radny miejski, podkreślił, że jest to inwestycja niezwykle istotna dla zielonogórzan i nie tylko. – Pamiętajmy, że szpital wychodzi naprzeciw potrzebom medycznym mieszkańców. Na sesjach rady miasta zawsze podkreślaliśmy, że pieniądze dla szpitala w budżecie powinny być większe, a miasto powinno współpracować – powiedział.

Z kolei Paweł Urbański, kierownik Działu Inwestycji i Remontów, jako ciekawostkę podał fakt, że pomysł na przebudowę infrastruktury wewnętrznej szpitala powstał w ramach pracy dyplomowej na kierunku budownictwa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Poinformował również, że inwestycja obejmie obszar prawie 10 hektarów. – Przebudowane zostaną drogi, chodniki, miejsca postojowe, wprowadzony zostanie system infokiosków, który będzie miał za zadanie ułatwienie poruszania się po terenie lecznicy, kilka kilometrów będzie miała infrastruktura sieci wodno-kanalizacyjnej, kilkanaście kilometrów będzie miała sieć światłowodów, a pięć sieć elektro-energetyczna. Do tego powstaną wiaty dla rowerów, tężnia, place rekreacyjne i miejsce rehabilitacji – wymieniał dodając, że cała infrastruktura ma być przyjazna osobom z niepełnosprawnością.

– To kolejna inwestycja, którą wykonujemy w mieście, zawsze się wywiązujemy i mam nadzieję, że i tutaj tak będzie – zapewnił Marcin Kwapiszewski z Przedsiębiorstwa Drogowego Bud-Dróg z Kożuchowa wykonawcy wybranego w przetargu nieograniczonym.

Mariusz Olkisz, projektant z firmy Olpro poinformował, że pewną trudnością było planowanie na terenie mocno zagospodarowanym. – Mam nadzieję, że po zakończeniu inwestycji zobaczymy, że wyszło to całkiem nieźle – powiedział. Zdradził też, że powstanie blisko 500 miejsc postojowych, wykonanych zostanie około 35 tys. m. kwadratowych nowych nawierzchni komunikacyjnych, zagospodarowanych zostanie około 25 tys. m. kwadratowych zieleni, dzięki czterem zbiornikom retencyjno-rozsączającym cała woda opadowa trafi do gruntu na terenie szpitala, a nie do sieci miejskiej jak do tej pory, zamontowanych zostanie 200 kamer monitoringu, powstanie około 170 opraw w ramach całkowicie nowego oświetlenia, a budynki zostaną podświetlone.

„Przebudowa wewnętrznego układu komunikacyjnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze”.

Montaż finansowy:
Całość inwestycji: 47 289 810,00
Polski Ład: 30 000 000,00 zł (dofinansowanie pozyskane przez Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego)
Wkład własny Województwa Lubuskiego: 17 289 810,00 zł.

Inwestor:
Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego (zawarto porozumienie o współpracy przy realizacji inwestycji ze Szpitalem Uniwersyteckim w Zielonej Górze, ponieważ inwestycja dotyczy szpitala)
Wykonawca: Przedsiębiorstwo Drogowe Bud-Dróg z Kożuchowa (wybrane w przetargu nieograniczonym).

Zakres:
Jest to historyczna inwestycja. Nigdy przedtem teren szpitala nie był tak kompleksowo remontowany. Zakres prac uporządkuje ruch wewnątrz szpitala – powstaną nowe miejsca parkingowe, nowe zjazdy, które mają odkorkować szpital.

• Ponad 400 miejsc parkingowych (największy parking przy Medyku na ok. 250 aut; pozostałe miejsca parkingowe: przy dawnej okulistyce, na terenie po rozbiórce budynku administracyjnego i pojedyncze miejsca ulokowane przy drogach) – możliwość ładowania samochodów elektrycznych
• Kanalizacja deszczowa i sanitarna – rozwiązanie problemu zalewania terenu szpitala
• Drogi, chodniki, zjazdy – (teraz szpital ma tylko jeden zjazd, po zakończeniu inwestycji zyska trzy dodatkowe: w ul. Podgórna przy prawoskręcie, w ul. Zyty przed budynkiem okulistyki i w ul. Wazów)
• Tężnia solankowa (na terenie zielonym za portiernią)
• Zagospodarowanie terenów zielonych, m.in. ogródek zielarski przy Medyku
• Boisko do gry w Boule
• Place sensoryczne przy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka
• Plac rekreacyjno-rehabilitacyjny z siłownią zewnętrzną dla pacjentów oddz. rehabilitacji
• Oświetlenie
• Iluminacja głównych budynków

Na jakim etapie jest inwestycja?
Rozpoczął się II etap realizacji inwestycji czyli prace budowlane. Obecnie trwa budowa największego parkingu na działce przy „Medyku”.
Przewidywany termin zakończenia inwestycji: październik 2024 r.