Data publikacji: 10 kwietnia 2018
Nie bójmy się pomagać!
Czy potrafimy pomóc osobie, której zatrzymało się krążenie? Czy nawet jeśli to wiemy, to czy mamy w sobie tyle odwagi, aby spożytkować tę wiedzę? I czy wiemy, jak używać ogólnodostępnych defibrylatorów oraz gdzie się one znajdują?
O tym, jak ważne jest szybkie udzielenie pomocy pacjentowi z zatrzymaniem krążenia zanim przyjedzie pogotowie, opowiadał dziennikarzom kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego naszego szpitala lek. med. Szymon Michniewicz.
– Regularnie trafiają do nas pacjenci z zatrzymaniem krążenia, którym nikt nie udzielił pomocy przed przyjazdem pogotowia – mówi lek. Szymon Michniewicz.
Często do takich zdarzeń dochodzi w miejscach publicznych, a tymczasem reakcją świadków jest co najwyżej wykonanie telefonu na pogotowie lub… podłożenie poduszki pod głowę. Musimy pamiętać, że dla takiej osoby najważniejsze są pierwsze cztery minuty od momentu, gdy stanie serce.
Lekarz podkreśla, że nie należy się bać udzielać pomocy. Nawet jeśli nie robimy tego fachowo.
– W przypadku zatrzymania krążenia gorzej nie może być – podkreśla lekarz. – Można tylko pomóc. Niezależnie od obaw wewnętrznych, przekonań, stresu każdego świadka. Z naszej perspektywy, ale i wszelkich badań naukowych, jeśli ktokolwiek podejmuje działania, jakość przeżycia pacjenta jest większa, niż wtedy, gdy nikt tych działań nie podejmuje.
Szef SOR zwraca także uwagę na to, że coraz powszechniejsze w przestrzeni publicznej – szkołach, urzędach, a nawet szpitalach i przychodniach są ogólnodostępne automatyczne defibrylatory. W samej Zielonej Górze jest ich około 70. Od niedawna jeżdżą także w nowych autobusach MZK. Jak je zauważyć? Zawsze sygnalizują je zielone tabliczki z dużym napisem AED. Obsługa urządzenia jest prosta i bardzo intuicyjna…
Więcej informacji znajdziesz w lubuskich mediach:
Gazeta Lubuska: https://plus.gazetalubuska.pl/wiadomosci/a/nie-bojmy-sie-pomagac-wszak-liczy-sie-kazda-minuta-by-uratowac-zycie,13065966
Radio Zachód: https://www.facebook.com/radiozachod
TV ZG: https://tvzg.pl/nie-bojmy-sie-udzielac-pierwszej-pomocy/
Informację o tym, gdzie w Zielonej Górze znajdują się defibrylatory AED znajdziesz TUTAJ. Trzy z nich są również dostępne w naszym szpitalu.
Fot. Mariusz Kapała, Gazeta Lubuska