Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 27 września 2022

Możemy szkolić przyszłych perinatologów!

20 września 2022 r. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, jako pierwszy w woj. lubuskim dołączył do elitarnego grona ośrodków mogących szkolić lekarzy w wąskiej nadspecjalizacji – perinatologii. – Dla nas to wydarzenie roku – mówi dr n. med. Agata Kuszerska, kierownik Klinicznego Oddziału Położniczo-Ginekologicznego.

Perinatologia to nowa dziedzina medycyny, która swoją opieką obejmuje równocześnie kobietę ciężarną i płód. Dziedzina ta czerpie z położnictwa, neonatologii, genetyki, chirurgii, czy kardiologii dziecięcej. Mówiąc prosto – perinatolog specjalizuje się w prowadzeniu ciąż wysokiego  ryzyka.

Jeszcze do niedawna perinatologia na Ziemi Lubuskiej niemal nie istniała. Nie było ośrodka, który kompleksowo zajmowałby się najciężej chorymi pacjentkami z poważnymi powikłaniami ciążowymi, z ciążko chorym płodem z wadami wrodzonymi. Przyszłe matki z ciążami wysokiego ryzyka leczono  więc poza województwem, w ościennych ośrodkach.

Wszystko to się zmieniło, odkąd kierownictwo oddziałem położniczo-ginekologicznym w  zielonogórskim szpitalu objęła dr Agata Kuszerska, ginekolog i perinatolog.

– Udało nam się bardzo rozwinąć pracownię badań prenatalnych, a diagnostykę prenatalną mamy na światowym poziomie – wyjaśnia.  –  Jesteśmy w stanie wykonać każde badanie, także te najbardziej skomplikowane oceny genetyczne. Nawiązaliśmy współpracę z wysokiej klasy laboratorium warszawskim i panią prof. Beatą Nowakowską.

Dodatkowo oddział ma doskonale rozwiniętą pracownię echokardiograficzną oraz poradnię patologii ciąży, a dzięki współpracy ze świetnym perinatologiem  dr n. med. Pawłem Kopyrą, w Zielonej Górze odbywają się skomplikowane zabiegi, których wcześniej nie wykonywano w żadnym z lubuskich ośrodków.

– To wszystko złożyło się na decyzję, aby złożyć do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego wniosek o przyznanie nam akredytacji na szkolenie przyszłych perinatologów – mówi A. Kuszerska. – Wniosek, ku naszej radości, przeszedł pozytywną weryfikację.

Co ważne – tylko największe ośrodki zajmują się szkoleniem w tej wąskiej dziedzinie. Teraz Zielona Góra dołączyła do tego elitarnego grona, w którym są: Warszawa, Kraków i Poznań, Szczecin, Wrocław, czy Gdańsk. Szkolenie przyszłego perinatologa trwa aż 2 lata. Zdradzimy tylko, że mamy już pierwszą chętną osobę. I jest to lekarz pracujący w naszym szpitalu!