Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 20 maja 2022

Międzynarodowe warsztaty chirurgii onkologicznej

W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze przeprowadzono operacje nowotworów piersi metodą, która jest bardzo rzadko stosowana w Polsce. Wzięli w nich udział lekarze z Włoch i Wielkiej Brytanii, a także chirurdzy z kilku krajowych ośrodków.

W ramach warsztatów zoperowano cztery pacjentki z rakiem piersi, u których wykonano mastektomię z jednoczesną rekonstrukcją, bez użycia mięśni, za to z użyciem implantu i siatki biologicznej.  W przypadku jednej z pacjentek, u której stwierdzono wadliwy gen BRCA 1, przeprowadzono również tzw. amputację profilaktyczną drugiej, zdrowej piersi.

– To zabiegi stosunkowo mało popularne w Polsce, co ma związek m.in. ze złymi wycenami procedur dokonywanych przez NFZ. Jednak, by leczyć pacjentki tymi technikami, udało się zdobyć środki finansowe z fundacji wsparcia pacjentów i od sponsorów. To zabiegi bez użycia tkanek mięśniowych, dzięki czemu pacjentka , po pierwsze – odczuwa mniejszy ból, a po drugie – ta technika daje lepsze efekty kosmetyczne. Po prostu po tego typu operacjach piersi lepiej wyglądają i co ważne, w dużej mierze zachowują czucie – wyjaśnia dr hab. n.med. Dawida Murawy prof. UZ, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Lekarz, który jest również Prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, wspomniał, że na przykład w Wielkiej Brytanii wycena procedury przy tego typu operacjach jest nawet pięciokrotnie wyższa, co pozwala takie zabiegi wykonywać niemal rutynowo. Biorący udział w warsztatach Dr Kasim Behranwala z Londynu potwierdził, że siatki biologiczne podczas operacji połączonej z rekonstrukcją stasuje się w brytyjskich szpitalach w 90 proc. przypadków. W Polsce jest to zaledwie 10 proc., a przed kilku laty było to zaledwie 3 proc.

W warsztatach, jako gość specjalny, wziął udział także wybitny specjalista – Dr Marcello Pozzi z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej Szpitala „Regina Elena” w Rzymie oraz lekarze z całej Polski, w tym z Krakowa, Łodzi, Lublina, Pleszewa, Poznania i Warszawy.

Dr Dawid Murawa planuje jesienią kolejne warsztaty, tym razem z lekarzami z Austrii.