Data publikacji: 13 kwietnia 2022

Marszałek woj. lubuskiego podziękowała personelowi walczącemu z pandemią

W Muzeum Ziemi Lubuskiej miała miejsce uroczystość wręczenia podziękowań lekarzom, pielęgniarkom i pracownikom lubuskich szpitali, którzy bezpośrednio zmagali się z pandemią COVID-19. Wśród nich znaleźli się pracownicy naszej lecznicy.

Serdeczne podziękowania zebranym złożyła Elżbieta Anna Polak, marszałek woj. lubuskiego wręczając specjalne pamiątkowe dyplomy.

– Chciałam dzisiaj wam podziękować za to, jacy jesteście. Za empatię, nieprzespane noce, za każdy dzień na pierwszej linii frontu i za ten uśmiech mimo wszystko, który dawał nadzieję.

Marszałek dodała, że to właśnie dzięki takim ludziom mogliśmy w regionie lubuskim czuć się bezpieczni, a inne regiony nam zazdrościły. Przypomniała, że samorząd przeznaczył 270 mln zł na ratowanie ludzkiego życia i walkę z pandemią. – Były różne momenty, ale daliśmy radę. Z całego serca kłaniam się lubuskim bohaterom.

Prezes Zarządu szpitala dr Marek Działoszyński przypomniał, że to właśnie w Szpitalu Uniwersyteckim pojawił się pierwszy pacjent z COVID-19. Wrócił też do trudnych początków walki z pandemią.

– Wszyscy się uczyliśmy z czym mamy do czynienia i byliście państwo prekursorami różnych rozwiązań. My tylko staraliśmy się pomóc i to wszystko zorganizować – zaznaczył. Szef szpitala dołączył się również do podziękowań pani marszałek dla osób zmagających się z covidem. – Z takim personelem jesteśmy sprostać każdej pandemii – zaznaczył.

Prezes zarządu szpitala dr Marek Działoszyński

Kierownik Klinicznego Oddziału Zakaźnego, lek. med. Jacek Smykał, także wspominał pierwsze dni, a nawet godziny, kiedy to pojawił się na jego oddziale pacjent „0”.

– Zmienił się wtedy czas pracy w szpitalu, nie mówiąc już o organizacji. Była trudna i czasochłonna diagnostyka. Nie mieliśmy terapii, pierwsi w Polsce je wdrażaliśmy. Coś trzeba było robić – wspominał i wyliczał, że do wczoraj przez jego oddział przewinęło się ok. 1 tys. pacjentów. – Umieralność na początku była bardzo duża – mówił. Dziękował też wszystkim osobom zaangażowanym w walkę z pandemią.

Kierownik Szpitala Tymczasowego, dr n. med. Bartosz Kudliński, akcentował nie tylko dobrą decyzję marszałek województwa o utworzeniu specjalnej lecznicy dla chorych na COVID-19 oraz możliwość korzystania z nowoczesnego sprzętu, ale przed wszystkim udział ludzi, bez których – jak zaznaczył – nic nie byłoby możliwe.

– Na początku z covidem walczyli ci, którzy się nie bali, a strach był ogromny, bo przecież sami mogli zachorować. Pacjenci jednak tego lęku nie mogli widzieć. Bardzo wam za to wszystko dziękuję.

Podziękowania otrzymały m.in. Ada Hincyngier, szefowa Izby Przyjęć Szpitala Tymczasowego i Bogusława Buśko – pielęgniarka oddziałowa oddziału zakaźnego

Podziękowania otrzymali:

Kierownictwo szpitala:

• Marek Działoszyński – prezes zarządu
  • Antoni Ciach – dyr. ds. lecznictwa
  • Emil Korczak – lekarz naczelny
  • Weronika Rozenberger – naczelna pielęgniarka

Kliniczny Oddział Chorób Zakaźnych:

• Jacek Smykał – kierownik
  • Bogusława Buśko – pielęgniarka oddziałowa

W imieniu Działu Transportu Medycznego:

• Witold Głodecki – kierownik