Data publikacji: 29 kwietnia 2021

Mamy już nowy sprzęt od WOŚP. „Jesteśmy Jurkowi Owsiakowi bardzo wdzięczni”

Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Do naszego szpitala trafił pierwszy sprzęt kupiony ze środków zebranych w ramach 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowanego dziecięcej medycynie zabiegowej.

Na Centralnym Bloku Operacyjnym został już użyty sprzęt ze zbiórki WOŚP przeprowadzonej w styczniu 2020 r. Zespół pod kierunkiem dr. hab. n. med. Marcina Poloka, prof. UZ, kierownika Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej, niemal z marszu użył jednego z dwóch aparatów do znieczulania z kardiomonitorem inwazyjnym dla dzieci, który dotarł do nas zaledwie kilka dni temu. Na stole operacyjnym znalazł się wcześniak.

Zaletę sprzętu podkreśla biorąca udział w operacji lek. med. Dorota Michałowska, anestezjolog.

– Umożliwia nam znieczulenie nawet najmniejszych dzieci: wcześniaków, noworodków do różnych zabiegów chirurgicznych. Poprawia też współpracę między anestezjologami i chirurgami. Chcemy bardzo podziękować za ten sprzęt.

Za możliwość korzystania z urządzenia dziękuje Orkiestrze Marcin Polok.

– Bez WOŚP polskie szpitale nie miałyby szans na przetrwanie, szczególnie te pediatryczne. Większość sprzętu na oddziałach, na bloku operacyjnym, to urządzenia wysokiej klasy. Docelowo urządzenia trafią do Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Jesteśmy Jurkowi Owsiakowi bardzo wdzięczni.

Ufundowane przez WOŚP dwa aparaty do znieczulania z kardiomonitorem inwazyjnym dla dzieci kosztowały 345 600 zł. Od Orkiestry otrzymamy jeszcze zestaw do wideochirurgii z zestawem instrumentarium do zabiegów, platforma elektrochirurgiczna (3 szt.), dermatom z siatkownicą (2 szt.), wiertarka ortopedyczna (4 szt.) i aparat USG z kolorowym Dopplerem.

Ze zbiórki przeprowadzonej w 2020 r. WOŚP zakupił blisko 380 urządzeń, które trafią do ponad 60 szpitali w całej Polsce. Ich wartość to ponad 40 mln zł.