Data publikacji: 29 marca 2023

Mały sprzęt o wielkich możliwościach trafił do CZMiD dzięki Rotary Club

Dzięki pieniądzom zebranym na 27 Balu Charytatywnym Rotary Club Zielona Góra na Izbę Przyjęć Centrum Zdrowia Matki i Dziecka trafił aparat diagnostyczny ROCHE COBAS b101 umożliwiający szybką kliniczną ocenę infekcji, stanu zapalnego i uszkodzenia tkanek.

Dr hab. n. med. Marcin Zaniew, prof. UZ, kierownik Klinicznego Oddziału Pediatrii z Pododdziałami: Endokrynologii, Diabetologii i Nefrologii Dziecięcej, dziękując za przekazany sprzęt podkreślał jego znaczenie dla Izby Przyjęć.

– Mówimy o aparacie, który służy do szybkiego oznaczania CRP. To marker zapalenia wykonywany w podstawowym badaniu laboratoryjnym, które różnicuje między infekcją wirusową, a bakteryjną. Oczywiście w każdym szpitalu, i nie tylko, jest możliwość wykonania tego badania, ale trwa to kilka godzin. Jednak dzięki temu niewielkiemu aparatowi wynik uzyskujemy już po kilku minutach, a krew pobierana jest z palca dziecka, a nie z żyły. To niezwykle ważne w przypadku małych dzieci i dla oceny ich stanu: czy mają sepsę, czy nie. Wybraliśmy do kupna najbardziej potrzebną dla nas rzecz.

– Ten sprzęt ma dla nas bardzo duże znaczenie, bo przez naszą izbę przyjęć przewija się ok. 700 dzieci miesięcznie. Dlatego szybsza diagnostyka przekłada się na skrócony czas oczekiwania dzieci i rodziców na wyniki badań – podkreśliła Patrycja Chabiniak, zastępca pielęgniarki oddziałowej Izby Przyjęć CZMiD.

Marcin Polakiewicz, prezydent Rotary Club Zielona Góra, mówił, że po konsultacjach z lekarzami zdecydowano się za zebrane podczas balu charytatywnego pieniądze nabyć ten właśnie aparat, wartości ok. 20 tys. zł. – To zasługa tych wszystkich, którzy dołożyli swoją cegiełkę do kupna aparatu – podkreślił. – To pierwszy krok w bardzo dobrą stronę naszego stowarzyszenia i z pewnością nie ostatni – dodał Marcin Zegzuła – członek Rotary Club.