Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 23 kwietnia 2024

Małe nacięcia, artroskop i zrobione!

Mały, a cieszy – tak właśnie określają swój sukces lekarze Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej Centrum Zdrowia Matki i Dziecka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. 

Chodzi o pierwszy w historii lecznicy zabieg repozycji i stabilizacji złamania śrubą CCS, guzka Tillaux pod kontrolą artroskopu u dziecka. Nazwa długa i skomplikowana, ale istotą operacji jest fakt, że została przeprowadzona bez konieczności tradycyjnego cięcia i otwarcia powłok skórnych. Tym razem do zespolenia złamania stawu skokowego 14-letniego pacjenta wystarczyły niewielkie nacięcia i wykorzystanie artroskopu. Jak podkreśla ortopeda Przemysław Bartłodziej nie każde złamanie nadaje się do tego typu małoinwazyjnej operacji. 

– Tym razem operacja wykonana była przy użyciu artroskopu, złamanie nastawiliśmy i ustabilizowaliśmy śrubą. Dzięki obrazowi na ekranie przekazanemu przez artroskop mogliśmy bardzo dokładnie i precyzyjnie wykonać zabieg, tym bardziej, że złamany fragment miał zaledwie 1,5 centymetra. 

Artroskop to urządzenie medyczne służące do wziernikowania stawu, podczas procedury diagnostycznej zwanej artroskopią. Ma kształt cienkiej, sztywnej rury, która zostaje wprowadzana do jamy stawu, po uprzednim nacięciu skóry. Sam przewód zbudowany jest ze światłowodu, który z jednej strony jest źródłem światła, a drugiej służy do przekazywania obrazu z wnętrza stawu na kolorowy monitor, który cechuje się dużą rozdzielczością.

Zespół operujący:

  • Operator: Przemysław Bartłodziej
  • Asysta: Anna Gregor
  • Anestezjolog: Paweł Matecki
  • Pielęgniarka anestezjologiczna: Dominika Pasternak
  • Instrumentariuszki: Elżbieta Gauza, Dadmara Wąsik-Zadrożna