Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 9 czerwca 2021

Lubuskie wdroży program profilaktyki raka płuc

Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Lubuszanie będą mogli przebadać się na obecność nowotworu płuc. Umożliwi im to program profilaktyczny przeznaczony dla grupy najwyższego ryzyka. – To dobra wiadomość dla mieszkańców – powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Zarząd Województwa Lubuskiego ogłosił konkurs – w ramach RPO-L2020 – na realizację Programu polityki zdrowotnej wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych płuc dla mieszkańców województwa lubuskiego. Nabór wniosków potrwa od 21 do 28 czerwca 2021 r.

– W ramach Europejskiego Fundusz Społecznego Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczyliśmy na ten cel 3,5 mln zł. Program „Zdrowe płuca Lubuszan” skierowany jest dla osób w przedziale wiekowym 55-74 lata, czyli najwyższego ryzyka, a do tego palących papierosy. Chcemy im pomóc – zadeklarowała marszałek Elżbieta Anna Polak. Program przewiduje dwie konsultacje z pulmonologiem i badanie tomografem.

Podobny program był realizowany w regionie w latach 2015, 2016 i 2017. – Przebadaliśmy wtedy 1349 osób. Zmiany nowotworowe stwierdzono aż u 106 mieszkańców – przypomniała Elżbieta Anna Polak dodają, że tylko wczesna diagnostyka daje szansę na całkowite wyleczenie.

O tym jak istotny jest problem mówił dr n. med. Roman Lewandowski, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej Szpitala Uniwersyteckiego, podkreślając, że podczas pandemii spadła liczba wykrywalności raka płuc.

– Jeżeli wykryjemy zmiany nowotworowe na wczesnym etapie, szansa na wyleczenie operacyjne sięga nawet 95-97 proc. – informował, podkreślając ważność wczesnej diagnostyki. – Rak płuca jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o zgony nowotworowe w Polsce. Jest to bardzo duży problem, tym bardziej cieszę się, że program profilaktyczny będzie wprowadzony.

Lubuskie prowadzi już programy profilaktyczne raka jelita grubego, szyjki macicy i raka piersi. – Patrzymy też w przyszłość. Na programy profilaktyczne chcemy przeznaczyć 63 mln zł – zadeklarowała marszałek Elżbieta Anna Polak.