Data publikacji: 22 września 2021

Lubuski Mister Budowy dla CZMiD

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka otrzymało nagrodę „Lubuskiego Mistera Budowy” w kategorii budownictwa użyteczności publicznej.

Nagrodę z rąk marszałek Elżbiety Anny Polak, podczas gali w zielonogórskiej Palmiarni, odebrali Paweł Urbański, kierownik Działu Inwestycji i Remontów szpitala oraz Marcin Adamek, kierownik projektu Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. W uzasadnieniu przyznanego lauru podkreślono, że architektura budynku CZMiD dostosowana jest do potrzeb najmłodszych pacjentów oraz ich rodziców.

Pierwsze, symboliczne wbicie łopaty na budowie CZMiD nastąpiło we wrześniu 2018 r. Po roku prac na budynku zawieszono wiechę, a w grudniu 2020 r., po przyspieszeniu robót w związku z pandemią, oddano budynek do użytku jako Szpital Tymczasowy dla chorych na COVID-19.

Docelowo w budynku CZMiD na czterech kondygnacjach naziemnych i jednej podziemnej pacjenci będą mieli do dyspozycji m.in. Pediatrię Ogólną, Chirurgię i Urologię Dziecięcą, Onkologię Dziecięcą, Neonatologię, Położnictwo z traktem porodowym i salą cięć cesarskich oraz Anestezjologię i Intensywną Terapię dla Dzieci. Będzie także miejsce na poradnie, pracownie diagnostyczne, a nawet część rekreacyjno-gastronomiczną. W szpitalu ma się znajdować ponad 170 łóżek. Dzięki tej inwestycji kadra medyczna Szpitala Uniwersyteckiego będzie mogła zapewnić dzieciom i ich mamom kompleksową opiekę medyczną i warunki na miarę XXI wieku. Dodajmy, że rocznie w szpitalu pomocy medycznej udziela się blisko 20 tys. dzieciom. CZMiD ma też służyć kształceniu studentów medycyny Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Budynek ma 20 metrów wysokości, powierzchnię 14,5 tys. m kw. i kubaturę około 60 tys. m sześć. CZMiD to ponad 350 okien, 700 ton stali i 6500 m sześć. betonu. Podczas budowy zużyto aż 90 ton różnych klejów i 20 ton zaprawy tynkarskiej. Położono 12 tys. m.kw. wykładzin podłogowych i 3 tys. wykładzin ściennych.

Koszt inwestycji to ponad 112 mln zł, z czego blisko 75 mln zł to dotacja Unii Europejskiej, niemal 26 mln zł to dotacja z budżetu Województwa Lubuskiego, a nieco ponad 9 mln zł to środki z budżetu państwa.

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka:

•  Inwestor – Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze
  •  Projektant – arch. Michał Kozielewski
  •  Wykonawca – Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A.
  •  Kierownik budowy – mgr inż. Dariusz Tomala