Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 8 października 2019

Laserem w kamień, czyli międzynarodowe warsztaty

Podczas zorganizowanych w naszym szpitalu warsztatów pod nazwą „Kamica u dzieci” lekarze z kilku krajów, w tym Egiptu i Nikaragui, mogli poznać najnowocześniejsze metody leczenia tej choroby. Zielonogórski szpital to wiodący w kraju ośrodek specjalizujący się w leczeniu kamicy u najmłodszych, która w ostatnich latach przybiera znamiona epidemii.

Zielonogórscy lekarze mają 15-letnie doświadczenie w leczeniu kamicy u dzieci, odnotowanych wiele publikacji na ten temat, a przede wszystkim spore doświadczenie praktyczne. To właśnie dlatego Europejskie Towarzystwo Pediatryczne Chirurgii Endoskopowej powierzyło nam organizację takich warsztatów jako jedynemu ośrodkowi w Europie.

W naszym szpitalu leczy się kamicę nowoczesnymi endoskopowymi metodami, m.in. ESWL. Przy pomocy urządzeń zaopatrzonych w kamery wchodzi się do układu moczowego: pęcherza, moczowodów, nerek i tam, posługując się energią laserową, dokonuje się zabiegu kruszenia kamienia. Dzięki tej metodzie możliwe jest leczenie nawet skomplikowanych przypadków kamicy nawet u najmłodszych pacjentów. – Według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, jest to metoda polecana w leczeniu w przypadku większości zalegających kamieni – wyjaśnia lek. med. Adam Haliński.

Obecnie można mówić o wyraźnym wzroście zachorowań na kamicę u dzieci. Jak podkreślają lekarze, schorzenie ma charakter epidemiologiczny. Dzięki nowoczesnym metodom diagnostycznym, można wykryć w układzie moczowym złogi, które blokują odpływ moczu, co powoduje stany zapalne w nerkach prowadzące nawet do martwicy. Dzieci chorujące na kamicę stanowią już 3 proc. populacji w Polsce. Najczęstsze przyczyny powstawania tej choroby to zakażenie układu moczowego, wady metaboliczne i wady układu moczowego. – Z dużą trwoga obserwujemy wzrost zachorowań na kamicę, a także obniżenie wieku pacjentów – zauważa lek. med. Andrzej Haliński.

Warsztaty składały się z części teoretycznej, podczas której omawiane były m.in. teoretyczne podstawy zabiegów. W zaangażowanej w organizację warsztatów Klinice Wiśniowa uczestnicy mogli przeprowadzać na fantomach zwierzęcych zabiegi, które potem wykonywane są na ludziach.

Z kolei w Sali Hybrydowej na Centralnym Bloku Operacyjnym szpitala dziennikarze mogli dziś podpatrzyć na żywo operację 7-letniej Natalii Majki. To jedno z kilkorga dzieci w wieku od 3 do 14 lat chorych na kamicę (wraz z rodzicami przyjechały do naszego szpitala z Łodzi, Gdańska, Gorzowa Wlkp., Poznania i Krakowa), które zostały wytypowane do zabiegów przeprowadzanych podczas warsztatów. Pokazowe zabiegi przeprowadził lek. Andrzej Haliński.  

– U córki stwierdzono kamicę półtora roku temu. Po odwiedzinach w wielu szpitalach trafiliśmy do Zielonej Góry, gdzie spotkaliśmy się z niespotykaną fachowością i opieką. Panowie Andrzej i Adam Halińscy biją w podejściu do pacjenta wszystkich innych specjalistów tej choroby na głowę. Powiedzieli, że dopóki te kamienie nie zostaną usunięte, to nas stąd nie wypuszczą – mówią Agnieszka i Przemysław Majka, którzy do Zielonej Góry przyjechali z okolic Lęborka.

Warto zaznaczyć, że zielonogórski szpital jest jednym z dwóch ośrodków w Polsce, które podejmują się operowania tego schorzenia wszystkimi dostępnymi metodami i przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu. Przez minione 10 lat trafiło do nas już ponad 600 dzieci z całej Polski, chorych na kamicę. Najmłodsza pacjentka miała 1,5 roku. 

Podczas warsztatów zielonogórscy urolodzy podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z lekarzami z Nikaragui, Egiptu, Belgii i Czech. – Warsztaty są bardzo dobrze zorganizowane, a wasz szpital świetnie wyposażony. Dlatego cieszę się, że mogę tutaj podnosić swoje kwalifikacje obserwując pracę zielonogórskich lekarzy – mówi prof. Ashraf Shalin z Zagazig University w Egipcie. – Przyjechaliśmy tutaj, ponieważ w naszym kraju trudno zdobyć doświadczenie w tej dziedzinie na takim poziomie. Przyjęto nas tutaj z otwartymi ramionami – zauważa z kolei Rommell Hurtado Juarez z Baptist Hospital z Nikaragui.

Obok specjalistów urologii lek. med. Andrzeja Halińskiego, lek. med. Pawła Żuka i lek. med. Adama Halińskiego w operacjach warsztatowych wzięli udział: anestezjolog lek. med. Joanna Sulikowska- Pankiewicz, pielęgniarka anestezjologiczna Monika Guzielak, instrumentariuszki Paulina Suczyłkin i Magda Gularek oraz technik radiologii Michał Żuk.

Warsztaty odbywały się pod auspicjami Europejskiego Towarzystwa Pediatrycznego Chirurgii Endoskopowej.