Data publikacji: 26 sierpnia 2019

Krajowy Konsultant ds. Epidemiologii krytycznie o wstrzymaniu przyjęć w całym szpitalu

„Wstrzymanie planowych przyjęć pacjentów do szpitala jest działaniem nieuzasadnionym, mogącym wpłynąć bezpośrednio na stan zdrowia, a nawet życia pacjentów oczekujących na właściwe leczenie” – uważa dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz, Krajowy Konsultant ds. Epidemiologii. Przypomnijmy, Zarząd szpitala został zobowiązany do wstrzymania planowych przyjęć pacjentów po decyzji Powiatowej Inspekcji Sanitarnej z dnia 7 sierpnia z powodu stwierdzenia na kilku oddziałach ognisk bakterii Klebsiella Pneumoniae.

Pismo Krajowego Konsultanta ds. Epidemiologii skierowane zostało na ręce Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak. Znajdujemy w nim opinię mówiącą również o tym, że w podobnych przypadkach w szpitalach zamykane były jedynie oddziały, na których stwierdzono ogniska bakterii, a nie całe lecznice. „Z mojego dotychczasowego doświadczenia nie wynika, żeby podobne decyzje były podejmowane przez inne placówki na terenie kraju w związku z wykryciem NDN-1 ” – czytamy w liście.

Według Iwony Paradowskiej-Stankiewicz, „w podobnych przypadkach kluczowe jest podejmowanie właściwych działań w odpowiednim czasie (…) mających na celu przecięcie dróg szerzenia patogenu jak np. kohortacja pacjentów skolonizowanych określonym patogenem z zapewnieniem odrębnego węzła sanitarnego, dedykowanie personelu, ograniczenie odwiedzin rodzin itp.”. Wszystkie te oraz inne ważne środki zapobiegawcze zostały zastosowane przez Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, kiedy to Zarząd szpitala został zobowiązany do wstrzymania planowych przyjęć pacjentów w całej placówce po decyzji Powiatowej Inspekcji Sanitarnej z dnia 7 sierpnia.

20 sierpnia, zapadła decyzja o przywróceniu na 14 oddziałach przyjęć pacjentów w trybie planowym. 22 sierpnia podobna decyzja dotyczyła kolejnych sześciu oddziałów szpitala.

Poniżej pismo Krajowego Konsultanta ds. Epidemiologii oraz decyzja Powiatowej Inspekcji Sanitarnej.

Załączniki: