Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 26 listopada 2021

Komora hiperbaryczna już działa!

Pielęgniarka oddziałowa Marzena Radecka prezentuje możliwości komory
Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

W piątek, 26 listopada, na terenie szpitala otwarto Lubuskie Centrum Terapii Hiperbarycznej. To pierwsze w województwie lubuskim profesjonalne miejsce wykorzystujące leczenie tlenem. Pacjenci do tej pory musieli korzystać z pomocy w ośrodkach w innych województwach.

W 2018 r. do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Spółka zgłosiła się firma zainteresowana wybudowaniem na terenie szpitala na własny koszt łącznika pomiędzy szpitalnym budyniem L (onkologia), a budynkiem U (radioterapia). Co ważne, w nowo powstałej części miała zostać umiejscowiona pierwsza w Lubuskiem, zakontraktowana przez NFZ  profesjonalna komora hiperbaryczna na potrzeby m.in. pacjentów z rozległymi poparzeniami, czy trudno gojącymi się ranami.

Z uwagi na brak środków własnych oraz wykwalifikowanego personelu, szpital nie był w stanie sam zrealizować tego zadania. Stąd decyzja Zarządu, aby jego realizację powierzyć zewnętrznemu podmiotowi, który tego typu ośrodki prowadzi także w innych miastach Polski. Powstanie Ośrodka Terapii Hiperbarycznej, a co za tym idzie również łącznika pomiędzy budynkami L i U oznaczało bowiem dla szpitala oraz jego pacjentów wiele korzyści: 

  • stworzenie „ciągu  onkologicznego” poprzez połączenie Klinicznego Oddziału Onkologii, Zakładu Radioterapii, Oddziału Dziennej Chemioterapii z diagnostyką dla pacjentów onkologicznych, która obecnie mieści się  w budynku U,
  • możliwość wykorzystywania komory hiperbarycznej na potrzeby pacjentów szpitala,
  • możliwość przejęcia zrealizowanej inwestycji wraz z wyposażeniem po upływie okresu dzierżawy,
  • wpływy z tytułu dzierżawy,
  • ograniczenie kosztów związanych z transportem medycznym, zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym.

Po trzech latach od tego momentu pomysł został zrealizowany! Podczas oficjalnego otwarcia Centrum, Prezes Zarządu szpitala dr Marek Działoszyński zaznaczył, że lecznica finalizuje kolejny projekt ważny z punktu widzenia przede wszystkich pacjentów, ale także funkcjonowania szpitala i południowej części województwa.

– Do tej pory pacjenci musieli udawać się do innych ośrodków, gdzie mogli odbywać taką terapię. Teraz będą mogli to robić w Zielonej Górze.

Kierownik medyczny Centrum dr n. med. Maciej Naskręt poinformował, że będzie ono funkcjonowało przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku.

– Oddajemy pacjentom lek na receptę, który leczy i użyty w dobrych rękach potrafi zdziałać cuda – podkreślił. – Chcemy, by był to ośrodek dobry, czysty, sprawny i bezpieczny. Mamy świetny personel medyczny i liczymy na to, że pacjenci będą się w Centrum dobrze i bezpiecznie czuli – dodał.

Ewa Skrbeńska, dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ  podkreśliła, że nastawienie Funduszu do tego projektu było bardzo pozytywne od samego początku.

– Przyglądaliśmy się, jak wielu pacjentów w ramach terapii hiperbarycznej musi wyjeżdżać poza województwo. Tym bardziej, że wiąże się ona z całą serią zabiegów. Teraz więcej osób będzie mogło zdecydować się na takie leczenie dostępne w woj. lubuskim – zauważyła.

Dr n. med. Zdzisław Sićko, twórca i propagator rozwoju medycyny hiperbarycznej w Polsce, specjalista  anestezjologii i intensywnej terapii oraz koordynator naukowy Centrum w obszernym rysie przedstawił historię i teraźniejszość leczenia tlenem w Polsce i na Świecie.

Z kolei inwestor Waldemar Kowalczykowski dziękował zarządowi szpitala za merytoryczne wsparcie podczas powstawania komory.

– Nie mieliśmy ze szpitalem najmniejszego problemu, zawsze nas wspierał – powiedział, podkreślając równocześnie rolę Pawła Urbańskiego, kierownika Działu Inwestycji i Remontów.

Piotr Stasiak, inżynier komory hiperbarycznej, na stanowisku sterującym

Komora hiperbaryczna – dla kogo i jak to działa

Tlenowa terapia chorego stuprocentowym tlenem w komorze hiperbarycznej jest od lat uzupełniającą terapią leczenia wielu schorzeń, a w niektórych wręcz jedyną terapią ratującą życie. Terapia tlenem w warunkach wysokiego ciśnienia umożliwia uzyskanie dobrych efektów terapeutycznych w chorobach przewlekłych, głównie trudno gojących się ranach.

Terapia tlenem hiperbarycznym jest dynamicznie rozwijającą się gałęzią medycyny – medycyna hiperbaryczną. Najbardziej łączy i uzupełnia się z anestezjologią i intensywna terapią, medycyną ratunkową czy toksykologią.

Na przestrzeni ostatnich stuleci pierwowzór komory hiperbarycznej ulegał jedynie delikatnym modyfikacjom. Początkowo leczenie tlenem hiperbarycznym było przeznaczone dla pacjentów szpitali pulmonologicznych oraz leczenia nurków i górników. Wraz z biegiem lat wskazania do terapii hiperbarycznej są coraz liczniejsze.

Terapia hiperbaryczna (HBOT) jest na ogół metodą wspomagającą leczenie pacjenta. Na przełomie ostatniego stulecia liczne obserwacje i badania kliniczne dowiodły, że korzystanie z komory hiperbarycznej umożliwia następujące pozytywne działania na organizm:

  • dostarczenie tlenu do niedotlenionych tkanek, przez co wspomagane jest krążenie,
  • ułatwia leczenie szeregu zakażeń o różnej etiologii, zwłaszcza beztlenowej,
  • przyspiesza eliminacje tlenku węgla, czy też zmniejsza obrzęki tkanek i objętość pęcherzyków gazu.

Są i takie schorzenia, jak choroba dekompresyjna nurków, zatory gazowe, czy ciężkie zatrucia tlenkiem węgla, gdzie terapia tlenem hiperbarycznym stanowi jedyną skuteczną metodę leczenia.

Kontakt do Lubuskiego Centrum Terapii Hiperbarycznej w Zielonej Górze: 

Tel. 728 595 307

komora@hiperbariazielonagora.pl