Data publikacji: 4 sierpnia 2022

Kolejna dotacja na wyposażenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka

3 mln zł to kwota jaką Samorząd Województwa Lubuskiego postanowił przekazć na wyposażenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Pieniądze zostaną przeznaczone głównie na wsparcie kształcenia studentów Collegium Medicum.

Za pieniądze uzyskane z budżetu Samorządu Województwa Lubuskiego możliwy będzie zakup wyposażenia dydaktycznego. To m.in.: wyposażenie pomieszczeń dedykowanych studentom,  sal konferencyjnych, sal dydaktycznych, szatni itd. (krzesła, stoły, tablice, monitory LED, telewizory itp.). Szpital Uniwersytecki jest w trakcie przetargów na to wyposażenie. Ponadto trwają ostatnie postępowania przetargowe na meble w zabudowie i wyposażenie ruchome bloku operacyjnego.

To kolejny krok na drodze wyposażania CZMiD w nowoczesny i niezbędny sprzęt. Do tej pory na ten cel wydano ok. 47,5 mln zł. Pieniądze pochodziły z kliku źródeł:

• dofinansowanie UE: ok. 9,2 mln złotych oraz 20 mln złotych na zadanie „Dodatkowe wyposażenie do walki z COVID-19”,

• dofinansowanie z budżetu Województwa Lubuskiego: ok. 16,7 mln złotych,

• darowizna od fundacji DKMS: 1,2 mln złotych na wyposażenie oddziału onkologii dziecięcej,

• środki własne Szpitala: 0,4 mln złotych.

Obecnie trwają prace przy identyfikacji wizualnej CZMiD połączonej z czytelnym systemem komunikacji wewnętrznej (kraina TU-TAM na ścianach ufundowana przez Ekoenergetykę).

Planowane przenoszenie pierwszych oddziałów – jesień 2022 r.

Budowa CZMiD finansowana była głównie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Koszt inwestycji zamknął się w kwocie 132 292 675 zł, z czego środki uzyskanie w UE to 94 423 999 zł. Resztę środków pozyskano z budżetu województwa (ok. 26 mln zł), państwa (ok. 9 mln zł), a także wkładu własnego szpitala (2,7mln)

Budynek ma 20 metrów wysokości, powierzchnię 14,5 tys. m kw. i kubaturę około 60 tys. m sześć. CZMiD to ponad 350 okien, 700 ton stali i 6500 m sześć. betonu.

We wrześniu 2021 r. Centrum Zdrowia Matki i Dziecka otrzymało nagrodę „Lubuskiego Mistera Budowy” w kategorii budownictwa użyteczności publicznej.

KALENDARIUM

1. 28 grudnia 2016 r. – umowa na dofinansowanie z RPO  zadania „Utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka”
  2. 15 maj 2018 r. – podpisanie umowy z wykonawcą tj. firmą Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA.
  3. 23 września 2018 r. – wbicie symbolicznej pierwszej łopaty
  4. 24 września 2019 r. – zawieszenie wiechy na budynku.
  5. Pierwotny termin uruchomienia CZMiD – II półrocze 2021 r.
  6. 7 grudnia 2020 r. w budynku zaczął działać Szpital Tymczasowy.
  7. 31 marca 2022 r. – zakończenie działalności ST (leczono w nim ponad 3 tys. pacjentów ciężkim stanie, 80% uratowano)

Po zakończeniu działalności ST, Mostostal rozpoczął w budynku prace remontowe i modernizacyjne polegające na przystosowaniu wnętrz do pierwotnych potrzeb, czyli leczenia  dzieci i ich mam.

PLANOWANA STRUKTURA

W CZMiD  na czterech kondygnacjach naziemnych i jednej podziemnej mają się znaleźć 173 łóżka. Działalność leczniczą będą prowadzić następujące  oddziały:

• Pediatrii Ogólnej z wydzielonymi łóżkami na potrzeby endokrynologii, hematologii i nefrologii dziecięcej, a także wydzielony odcinek izolacyjno-zakaźny (52 łóżka,  tym  46 pediatrycznych i 6 izolacyjno-zakaźnych);

• Oddział Chirurgii i Urologii Dziecięcej z łóżkami przeznaczonymi również na potrzeby chirurgii noworodka i traumatologii (30 łóżek);

• Oddział Onkologii Dziecięcej (12 łóżek);

• Oddział Położnictwa z traktem porodowym i salą cięć cesarskich (23 łóżka dla matek, 23 łóżeczka dla noworodków, 2 sale do cięć cesarskich);

• Oddział Neonatologiczny przeznaczony również dla potrzeb patologii noworodka (15 łóżeczek intensywnej terapii noworodka, 12 stanowisk OIOM);

• Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci (6 łóżek).

W CZMiD zaplanowano również nowoczesny blok operacyjny, będzie także miejsce na poradnie, pracownie diagnostyczne oraz część rekreacyjno-gastronomiczną.