Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 16 maja 2019

Kobieta na czele oddziału położniczo-ginekologicznego!

Miło nam poinformować, iż dr n. med. Agata Kuszerska od niedawna kieruje naszym Klinicznym Oddziałem Położniczo-Ginekologicznym. Wcześniej pracowała w Ginekologiczno-Położniczym Klinicznym Szpitalu w Poznaniu oraz w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.   Jest absolwentką Akademii Medycznej w Poznaniu, specjalistą w dziedzinie położnictwa i ginekologii, a także specjalistą perinatologiem. Doktorat obroniła w 2014 r.

Posiada m.in. certyfikaty z zakresu badań prenatalnych oraz oceny anatomii płodu FMF.  

Podkreśla, że kieruje zespołem zgranym, uzupełniającym się i z ambicjami. Warto podkreślić, że Kliniczny Oddział Położniczo-Ginekologiczny jest pod względem zatrudnionego personelu najliczniejszy. Łącznie pracuje tam ponad 120 osób, w tym 13 lekarzy specjalistów i 7 rezydentów. Kadrę lekarską stanowi oprócz położników – ginekologów również dwóch ginekologów-onkologów, dwóch lekarzy specjalistów w trakcie uzyskiwania drugiej specjalizacji z zakresu onkologii oraz jeden lekarz specjalista, który niedawno zakończył specjalizację z zakresu perinatologii. W zespole pracują również lekarze posiadający certyfikaty uprawniające do wykonywania badań echo serca płodu oraz do badań prenatalnych.

Jakie ma plany, jeśli chodzi o rozwój oddziału, którym teraz kieruje?

– Jestem przede wszystkim perinatologiem, więc moim nadrzędnym celem jest kompleksowa opieka nad kobietą ciężarną, zwłaszcza  w ciąży powikłanej, a także nad chorym dzieckiem. Dlatego zależy mi na rozwoju diagnostyki prenatalnej, aby zwiększyć wykrywalność wad u płodu – mówi dr A. Kuszerska. W niedalekiej przyszłości chce ściśle współpracować z Klinicznym Oddziałem Chirurgii i Urologii Dziecięcej, aby opieka nad maluchami była kompleksowa. Przypomnijmy – oba oddziały znajdą się w budowanym właśnie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, będzie tam również nowoczesny blok operacyjny.  

Docelowa dr A. Kuszerska chce stworzyć w zielonogórskim szpitalu centrum składające się z kompleksu poradni dedykowanych ciężarnym pacjentkom i ich nienarodzonym dzieciom. Centrum spełniałoby również rolę konsultacyjną, a także ściśle współpracowało z innymi wyspecjalizowanymi ośrodkami w kraju. Tak, aby kobieta ciężarna zgłaszająca się do szpitala w Zielonej Górze objęta była pełną opieką, a nie odsyłana do innych ośrodków. Tutaj wiodąca rolę spełnia pododdział patologii ciąży, który – w opinii dr A. Kuszerskiej – zapewnia kobietom opiekę opartą na najnowszych standardach i rekomendacjach dostępnych w literaturze. Doskonałym uzupełnieniem tego oddziału jest oddział neonatologii z najwyższym poziomem referencyjności i świetnymi wynikami jeśli chodzi o przeżywalność tzw. skrajnych wcześniaków.

Dr Agata Kuszerska stawia również na  leczenie operacyjne pacjentek nowotworowych oraz rozwój ginekologicznej diagnostyki onkologicznej.  Zależy jej także, aby więcej zabiegów odbywało się przy użyciu coraz popularniejszych mało inwazyjnych technik operacyjnych, takich jak laparoskopia, czy histeroskopia.