Data publikacji: 18 kwietnia 2023

Karmienie piersią w czasie kryzysu. Projekt pod egidą UNICEF

Nasz szpital znalazł się wśród kilkunastu ośrodków, w których realizowany jest projekt „𝗪𝘀𝗽𝗮𝗿𝗰𝗶𝗲 𝗺𝗮𝘁𝗲𝗸 𝗶 𝗱𝘇𝗶𝗲𝗰𝗶 𝘄 𝗽𝗿𝗮𝘄𝗶𝗱ł𝗼𝘄𝘆𝗺 𝘇̇𝘆𝘄𝗶𝗲𝗻𝗶𝘂 𝘄 𝗸𝗿𝘆𝘇𝘆𝘀𝗶𝗲”, a to dlatego, że od kilku lat niezwykle prężnie działa u nas Bank Mleka Kobiecego Zielona Góra.

Jak wyjaśnia prezes Fundacja Bank Mleka Kobiecego Aleksandra Wesołowska projekt został zainicjowany w odpowiedzi na kryzys uchodźczy związany z wojną w Ukrainie, ma jednak dużo szersze znaczenie i ma na celu stworzenie oraz finansowanie zespołów terapeutycznych, które mają pomóc mamie i dzieciom w sytuacji kryzysowej. – Mówimy tu o przedwczesnym porodzie, kryzysie ekonomicznym, o każdej trudności, z którą boryka się rodząca. Taka sytuacja może wpłynąć na nieprawidłowe żywienie dziecka – wyjaśnia i dodaje: karmienie piersią w czasie kryzysu psychicznego, czy emocjonalnego, poza efektami klinicznymi, wspomaga również budowanie więzi, jest formą relaksu, czy ulgi.

Dzisiaj mieliśmy okazję porozmawiać o projekcie, który jest realizowany przez Fundację Bank Mleka Kobiecego na zlecenie UNICEF, w partnerstwie z Ministerstwo Zdrowia. Była to też okazja, by pokazać nową siedzibę oddziału neonatologii w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Bo dla wcześniaków mleko matki jest wyjątkowym lekarstwem.