Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 13 czerwca 2024

Już ponad 20 zabiegów urologów z wykorzystaniem robota da Vinci

Jak informuje prof. dr hab. n. med. Maciej Salagierski, z Klinicznego Oddziału Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze pierwsze operacje odbyły się w lutym tego roku i od tego czasu lekarze starali się wykonywać dwa zabiegi tygodniowo. – Pierwsze sześć z nich odbywało się pod kierunkiem proktora, czyli bardziej doświadczonego w pracy z robotem lekarza, dr. n. med. Piotra Kani, kierownika Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. Kolejne wykonaliśmy już samodzielnie, w ramach naszego zespołu.  

Zielonogórscy urolodzy operowali nowotwór gruczołu krokowego, czyli prostaty.

– Staramy się wykonywać zabiegi z wykorzystaniem robota w ciągu miesiąca od momentu zgłoszenia się pacjenta ze skierowaniem, zatem nie muszą oni czekać zbyt długo. Operacje są wykonywane w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, zatem są bezpłatne dla chorych. Pacjent zgłasza się do Klinicznego Oddziału Urologii, w poniedziałki lub środy w godz. 9.00 -11.00 do kierownika oddziału Krzysztofa Śmiagaja, który przyjmuje zapisy na zabiegi prostatektomii robotycznej – wyjaśnia prof. Salagierski.

Lekarz podkreśla korzyści wynikają z pracy z da Vinci. Są to zabiegi wykonywane małoinwazyjnie, mniejsza jest utrata krwi, a chorzy są o wiele szybciej wypisywani do domu niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych zabiegów. – Staramy się skracać czas hospitalizacji do minimum. Wypisuję pacjentów już w drugiej dobie po operacji, a prostatektomia jest przecież bardzo radykalnym, złożonym i wielogodzinnym zabiegiem. Nie było też u pacjentów istotniejszych powikłań – dodaje prof. Salagierski.

Urolog wskazuje na duże znaczenie, jakie ma praca zespołowa, bo robot, to oczywiście doskonałe i przydatne narzędzie, ale nie funkcjonuje bez operatora.

– Operuje lekarz w specjalnej konsoli, ale ważny jest zespół, a taki właśnie jest w zielonogórskim szpitalu. Asystuje mi dr n. med. Miłosz Jasiński, który ma dużą wiedzę z zakresu onkologii oraz Maciej Sroczyński, lekarz rezydent z naszego szpitala. Wszyscy przeszli wielostopniowe szkolnie, które rozpoczęło się w październiku 2023 r. w szpitalu w Siedlcach. Nie bez znaczenia jest też rola Pawła Mateckiego, lekarza anestezjologa i kierownika bloku operacyjnego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, gdzie odbywają się zabiegi, a także pomoc naszych pielęgniarek: Natalii Mrowiec (pielęgniarka anestezjologiczna) ora instrumentariuszek: Elżbiety Gauzy, Katarzyny Urbanowicz, Lucyny Szatkowskiej i Oleny Prodan pracujących pod kierunkiem Anny Ignyś, pielęgniarki oddziałowej bloku operacyjnego CZMiD.

Zielonogórski szpital do zakupu robota przygotowywał się już od kilku lat – udało się go w końcu nabyć pod koniec 2023 r. Da Vinci kosztował 14,5 mln zł, z czego dofinansowanie z budżetu samorządu wojewódzkiego wyniosło 11,2 mln zł. Dokupiono do niego sporo jednorazowego oprzyrządowania, które pozwoli na blisko 200 zabiegów w dwóch kolejnych latach. Obok urologów pierwsze zabiegi mają już za sobą zielonogórscy chirurdzy, a do operacji przygotowują się ginekolodzy.

Korzyści z wykorzystania robota da Vinci:

Precyzja:

  • Możliwość dokładniejszych i bardziej precyzyjnych zabiegów chirurgicznych.
  • Zmniejszenie ryzyka uszkodzenia tkanek zdrowych.

Mniejsze obrażenia:

  • Dzięki mniejszym nacięciom skórnym pacjent doświadcza mniejszych obrażeń i krwawienia.
  • Szybsze gojenie się ran i krótszy czas rekonwalescencji.

Mniejsze ryzyko powikłań:

  • Zmniejszenie ryzyka infekcji i innych powikłań pooperacyjnych dzięki precyzyjnemu i kontrolowanemu podejściu.

Szybszy powrót do normalności:

  • Pacjenci mogą szybciej wrócić do codziennych aktywności i pracy dzięki krótszemu czasowi rekonwalescencji.

Mniejszy ból pooperacyjny:

  • Zmniejszenie bólu po zabiegu dzięki precyzyjnemu działaniu i mniejszym uszkodzeniom tkanek. Mniejsza ilość leków przeciwbólowych.

Lepsze efekty estetyczne:

  • Dzięki mniejszym nacięciom skórnym pacjenci mogą doświadczyć lepszych efektów kosmetycznych po zabiegu.

Dostęp do trudno dostępnych obszarów:

  • Chirurgia robotyczna umożliwia dostęp do trudno dostępnych obszarów ciała, co może być szczególnie istotne w przypadku niektórych zabiegów (bariatria)

Poprawa jakości życia:

  • Dzięki szybszemu powrotowi do zdrowia i mniejszym dolegliwościom pooperacyjnym pacjenci mogą cieszyć się lepszą jakością życia.