Data publikacji: 19 października 2022

Jubileusz naszej rehabilitacji. To już 15 lat!

We wrześniu br. minęło 15 lat od utworzenia Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej. Dziś to już zatrudniający 58 osób odcinek szpitala pomagający pacjentom zarówno w lecznicy, jak i poza nią.

Na początku oddział zajmował się zarówno rehabilitacją neurologiczną jak i ogólnoustrojową. Posiadał 21 łóżek (5 ortopedycznych i 16 neurologicznych). Od 2011 r. skoncentrowano się na wysokospecjalistycznej rehabilitacji neurologicznej ukierunkowanej przede wszystkim na usprawnianie pacjentów po udarach mózgu.

Obecnie pacjenci są indywidualnie prowadzeni przez fizjoterapeutów, psychologów, logopedów oraz terapeutów zajęciowych. Objęci są też stałą opieką lekarzy neurologów oraz zespołu pielęgniarek, a także pełnym wsparciem w sprawach formalnych sekretarek medycznych. Aktualnie Zakład Rehabilitacji z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej posiada 26 łóżek.

– Przez 15 lat funkcjonowania oddziału przyjęliśmy 2289 pacjentów. Wielu z nich odzyskało pełną sprawność, możliwość powrotu do pracy i radość życia. Pracujemy z dużą skutecznością – podkreśla mgr Zbigniew Guzek, który zakładał oddział i stoi na jego czele od początku.

Od kilku lat pracownicy oddziału prowadzą rehabilitację domową dla mieszkańców Zielonej Góry, co pozwala na kontynuację rehabilitacji poszpitalnej. – Nasi fizjoterapeuci udają się dziennie do nawet 50 pacjentów na terenie Zielonej Góry – mówi mgr Guzek.

Kiedy stan zdrowia pacjentów na to pozwoli, mogą skorzystać z rehabilitacji ambulatoryjnej, która znajduje się w pomieszczeniach przy ul. Podgórnej. Pacjentom wychodzącym z naszego szpitala zapewniona jest ciągłość leczenia.

– Tym zespołem obsługujemy również wszystkie oddziały szpitala. Realizujemy też programy unijne dotyczące rehabilitacji zdrowotnej dla osób pracujących i powracających do pracy – mówi kierownik oddziału.