Data publikacji: 10 lipca 2023
Jak przetrwać upały. Nasz poradnik
- Ubieraj się adekwatnie do temperatury otoczenia. Wybieraj lekkie, naturalne, przewiewne ubrania, w jasnych kolorach.
- Zadbaj o właściwą temperaturę w pomieszczeniu gdzie przebywasz. Jeżeli to możliwe korzystaj z pomieszczeń klimatyzowanych, przenośnych klimatyzatorów. Pamiętaj, kiedy temperatura w pomieszczeniu przekroczy 32 st. C wentylatory przestają skutecznie chłodzić . Jeżeli w twoim mieszkaniu jest gorąco, nie masz możliwości obniżenia temperatury, poszukaj wśród rodziny, znajomych, sąsiadów, może w twoim otoczeniu jest miejsce, gdzie mógłbyś schronić się przed upałem.
- Ogranicz swoją sportową i fizyczną aktywność na świeżym powietrzu. Staraj się tak planować aktywność, aby – poza schłodzonymi pomieszczeniami – przebywać tylko w godzinach porannych lub wieczornych. Jeżeli nie musisz, nie wykonuj pracy fizycznej w czasie największego upału. Jeżeli musisz, zaczynaj powoli, rób częste przerwy. Pozwól organizmowi się ochłodzić. Jeżeli zaczniesz odczuwać zmęczenie, oszołomienie, kołatanie serca, brak tchu – przerwij natychmiast wysiłek fizyczny. Schroń się w chłodnym pomieszczeniu, spożywaj chłodne płyny.
- Jeżeli musisz wyjść z domu, często odpoczywaj w miejscach zacienionych, gdzie twój organizm może się ochłodzić.
- Jeśli musisz wyjść na zewnątrz, chroń się przed słońcem, zakładając czapkę z szerokim rondem, okulary przeciwsłoneczne i nakładając krem przeciwsłoneczny o SPF 15 lub wyższy na 30 minut przed wyjściem.
- Unikaj gorących i ciężkostrawnych posiłków i płynów. Nie dostarczaj dodatkowego ciepła do twojego ciała!
- Podczas podróży z dziećmi pamiętaj o wykonaniu następujących czynności:
- Nigdy nie zostawiaj niemowląt, dzieci lub zwierząt domowych w zaparkowanym samochodzie, nawet jeśli okna są otwarte.
- Aby pamiętać o tym, że dziecko jest w samochodzie, woź dużą maskotkę w foteliku samochodowym. Gdy zapinasz dziecko w foteliku, umieść maskotkę z przodu, obok kierowcy.
- Po wyjściu z samochodu sprawdź, czy wszyscy są poza samochodem. Nie przeocz dzieci, które zasnęły w samochodzie.
- Nawadniaj swój organizm
- Pij więcej płynów niż zwykle, niezależnie od tego, jak bardzo jesteś aktywny. Nie czekaj, aż będziesz spragniony. Jeśli czujesz pragnienie, to znaczy, że już zacząłeś się odwadniać!
- Ostrzeżenie: Jeśli masz zalecenie lekarza, żeby ograniczyć ilość wypijanych płynów lub przyjmujesz leki moczopędne, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym. Zapytaj, ile powinieneś pić, gdy jest upał.
- Trzymaj się z daleka od napojów bardzo słodkich lub zawierających alkohol.
- W rzeczywistości powodują one odwodnienie organizmu.
- Unikaj bardzo zimnych napojów.
- Uzupełniaj elektrolity i minerały. Wraz z potem twój organizm traci sól i inne elektrolity, które trzeba uzupełniać. Picie gotowych napojów dla sportowców może pomóc ci je uzupełnić.
- Jeśli stosujesz dietę o niskiej zawartości soli, chorujesz na cukrzycę, wysokie ciśnienie krwi lub inne przewlekłe choroby, porozmawiaj ze swoim lekarzem o sposobie uzupełniania elektrolitów w płynach.
- Bądź czujny i zorientowany
- Słuchaj wiadomości przekazywanych przez media, aby dotarły do ciebie ostrzeżenia
- o wysokich temperaturach i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa.
- Dziel się wiedzą na temat zagrożeń z bliskimi i sąsiadami.
- Poznaj objawy chorób związanych z działaniem wysokich temperatur oraz sposoby udzielanie pierwszej pomocy w takich przypadkach.
- Interesuj się osobami przebywającymi w twoim otoczeniu. Pracując w upale, sprawdzaj samopoczucie swoich współpracowników i każ komuś zrobić to samo dla ciebie. Choroba wywołana ciepłem może spowodować dezorientację lub utratę przytomności.
- Jeśli masz 65 lat lub więcej, poproś osoby ci bliskie, żeby dwa razy dziennie kontaktowały się z tobą. Jeśli znasz kogoś w tej grupie wiekowej, sprawdzaj jej samopoczucie co najmniej dwa razy dziennie.
- Monitoruj osoby z grup wysokiego ryzyka, czyli te bardziej narażone na działanie ciepła: noworodki i małe dzieci, osoby powyżej 65. roku życia, osoby z nadwagą i otyłością, osoby pracujące fizycznie w upale, osoby przewlekle chore, szczególnie z chorobami serca, wysokim ciśnieniem, przyjmujące leki z powodu depresji, bezsenności lub innych kłopotów psychiatrycznych.
- Dorosłych z grup ryzyka odwiedzaj co najmniej dwa razy dziennie i uważnie obserwuj pod kątem oznak wyczerpania cieplnego lub udaru cieplnego.
- Częściej niż zwykle doglądaj niemowlęta i małe dzieci.