Data publikacji: 1 lipca 2022

Hotele dla owadów na zielonym skwerze szpitala

Z okazji Dnia Motyla Fundacja VACO przekazała Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Zielonej Górze specjalne Hotele dla owadów. Zawisły na drzewach zielonym skwerze między głównymi budynkami, a ul. Zyty.

Hotel dla owadów to sztuczna budowla, zapewniająca różnym gatunkom bezkręgowców schronienie i możliwość budowy gniazd. Kształt i użyte w nim materiały są idealne, aby zachęcić owady do odwiedzin Hotelu. Jest to forma ekologicznej ochrony przyrody oraz poprawy zapylania kwiatów.

– Od dwóch lat rozdajemy Hotele dla owadów w ramach naszej akcji “Dbamy o owady”, w tym roku z okazji Dnia Motyla chcemy postawić duże hotele tuż przy szpitalach i oddziałach dziecięcych. Cieszymy się bardzo, że nasza akcja spodobała się Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Zielonej Górze. Będzie to ukłon w stronę ekologii i ochrony środowiska – mówi Paweł Zabilski z Fundacji VACO. – Chcemy też tego dnia podzielić się wiedzą na temat owadów z dziećmi obecnymi tego dnia w szpitalu, dlatego też przygotowaliśmy specjalne ekologiczne kolorowanki, które rozdamy tego dnia na miejscu. Dodatkowo dzięki wsparciu VACO Retail, polskiego producenta środków na owady na rzecz szpitala przekazaliśmy zapas płynów do dezynfekcji, który nadal jest niezbędny w placówkach medycznych – dodaje.

– Akcja powstania Hoteli dla owadów cieszy nas niezmiernie, tym bardziej, że wpisuje się w działania proekologiczne szpitala. Kończymy właśnie ogromny projekt termomodernizacji budynków lecznicy, który znacznie ograniczy zużycie energii i obniży jej zapotrzebowanie. W ramach projektu zamontowane zostały np. instalacje fotowoltaiczne. Z kolei w ramach planowanej przebudowy układu komunikacyjnego powstaną punkty ładowania samochodów elektrycznych, parkingi dla rowerów, tężnia solankowa, zrewitalizujemy też tereny zielone poprzez nasadzenia drzew i krzewów oraz rekultywację trawnikówmówi dr Marek Działoszyński, Prezes Zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.