Data publikacji: 7 września 2018

Gazeta Wyborcza “W szpitalu nowoczesny sprzęt do badania dziecięcych serc” (06.09.2018 r.)

Chodzi o nowoczesne głowice do USG wykorzystywane do badania echa serca. Do tej pory starsze dzieci były badane sprzętem dla dorosłych. Wcześniaki i noworodki były przewożone do innych szpitali Sprzęt do USG będzie wykorzystywany na klinicznym oddziale pediatrii zielonogórskiego szpitala. Głowice służą do wykonywania echa serca najmłodszych dzieci, nawet wcześniaków. Są dużo bardziej czułe od tych, które są wykorzystywane do badania serc dorosłych osób.

– Dzięki nim możliwe jest stawianie dokładniejszej diagnozy u najmłodszych dzieci, co jest niezwykle istotne – tłumaczy doktor Edward Tracewski, kardiolog dziecięcy. Do tej pory starsze dzieci były badane w pracowni USG dla dorosłych.

– Natomiast maluszki nie zawsze mogły być u nas badane i niejednokrotnie trafiały do instytutów w innych regionach – przyznaje doktor Kazimiera Kucharska-Barczyk, ordynator oddziału. To ona zabiegała o sprzęt. Dołożyły się do niego po równo ( po 25 tys. zł) oba urzędy – marszałkowski i miejski. Sprzęt będzie także pomocny studentom wydziału lekarskiego UZ. msw6 września 2018