Data publikacji: 15 lutego 2019

Gazeta Wyborcza “Szpital będzie miał nowego ordynatora. Murawa zmieni oblicze chirurgii onkologicznej” (14.02.2019 r.)

Doktor Dawid Murawa będzie kierował klinicznym oddziałem chirurgii ogólnej i onkologicznej. Tak, by pacjenci nie wyjeżdżali na leczenie do Poznania czy Wrocławia. Standardem ma być rekonstrukcja piersi po mastektomii.

Dr hab. n. med. Dawid Murawa [jest także profesorem na wydziale lekarskim UZ – red.] zacznie kierować oddziałem od 18 lutego br.

– Staramy się pozyskać jak najlepszych specjalistów, aby nasz szpital cały czas się rozwijał – mówi Marek Działoszyński, prezes zarządu.

Murawa chce rozwijać onkologię zabiegową, stawia na wykonywanie nowych procedur onkologicznych, których do tej pory w szpitalu nie wykonywano.

– Chce, aby mieszkańcy woj. lubuskiego nie wyjeżdżali leczyć się do innych województw, tylko wybierali nasz szpital – tłumaczy Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka szpitala.

Jedną z procedur, którą już niedługo chce realizować prof. Murawa, będzie rutynowa rekonstrukcja piersi po mastektomii. Lekarz specjalizuje się m.in. w oszczędzającym chirurgicznym leczeniu raka piersi, co było tematem jego rozprawy habilitacyjnej.

Murawa pracował m.in. w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, a ostatnio był ordynatorem oddziału chirurgii w gnieźnieńskim szpitalu. Jest prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i konsultantem wojewódzkim chirurgii onkologicznej. Zakładał Europejskie Konsorcjum ds. Leczenia Raka Piersi w Europie Środkowo-Wschodniej.