Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 10 kwietnia 2019

Gazeta Wyborcza “Prezes szpitala złowił kolejnego cenionego lekarza. To spec od nowotworów głowy i szyi” (09.04.2019 r.)

Marek Działoszyński, prezes zielonogórskiego Szpitala Uniwersyteckiego, idzie jak burza i podpisuje kolejny kontrakt z cenionym specjalistą. Tym razem z otorynolaryngologiem, który także operuje guzy głowy i szyi. Profesor Paweł Golusiński kieruje także jedną z katedr na wydziale lekarskim UZ.Marek Działoszyński, były komendant główny policji, od 2017 r., jest prezesem zielonogórskiego szpitala. I co robi? Rewolucję. Rozwiązuje stare kontrakty lekarzy i zatrudnia nowych. Sięga po specjalistów cenionych w Polsce i Europie. Lekarzy na tyle doświadczonych, z dorobkiem naukowym, którzy prowadzą także katedry na młodym wydziale Uniwersytetu Zielonogórskiego. 

Działoszyński stara się zmienić szpital i jego leczenie nowotworów. Wkrótce np. powstaną zespoły terapeutyczne, które zajmować się będą planowaniem leczenia pacjentów z określonym typem nowotworu, np. raka piersi, płuc czy przewodu pokarmowego. 

Murawa, Szwiec, Lewandowski

W maju ub.r. w szpitalu rozpoczął pracę Marek Szwiec, onkolog i genetyk, został kierownikiem oddziału zielonogórskiej onkologii. Pacjentów leczy immunoterapią. Wcześniej do szpitala ściągnięto świetnego torakochirurga. Prof. Roman Lewandowski doświadczenie zdobywał w jednej z lepszych lecznic, Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej w Zabrzu. W Zielonej Górze nie tylko wykonuje trudne operacje i szkoli przyszłych lekarzy, wywalczył kasę na nowoczesny sprzęt. Wystartował w ministerialnym konkursie –  dostał 1,3 mln zł i kupił sprzęt. Dzięki temu, pacjent, któremu wycięto mały guz, może wyjść do domu po dwóch lub trzech dobach. Płat płuca? Po tygodniu. Bo zestaw do videotorakochirurgii w technologii 4K to nowość na rynku. Sprzętu może pozazdrościć każdy chirurg.

Zimą br. Działoszyński ściągnął do szpitala profesora Dawida Murawę by kierował klinicznym odziałem chirurgii i chirurgii onkologicznej. Murawa od roku także wykłada na wydziale lekarskim Uniwersytetu Zielonogórskiego, jest szefem katedry. Murawa jest jednym z najlepszych chirurgów w Polsce. Jest prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, zakładał Europejskie Konsorcjum ds. Leczenia Raka Piersi w Europie Środkowo- Wschodniej. Pierwsze efekty pracy Murawy już widać. Przyjechał za nim sznur pacjentów z Wielkopolski. Murawa rekonstruuje – podczas jednej operacji – pierś po mastektomii, odtwarza wycięte przełyki, „wypala” guzy wątroby czy trzustki. Próżniowo wyjmuje guzki, włókniaki z piersi.

Co z rakiem głowy i szyi?

Do lekarzy Działoszyńskiego dołączył kilka dni temu kolejny fachowiec. Profesor Paweł Golusiński to doświadczony otorynolaryngolog, a także chirurg głowy i szyi. Profesor jest także szefem katedry na UZ (jest także związany Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu).

 – Profesor jest jednym z czołowych krajowych ekspertów w zakresie badań wpływu wirusa HPV na rozwój nowotworów złośliwych głowy i szyi. Jego główne zainteresowania to chirurgia onkologiczna głowy i szyi, chirurgia tarczycy, a także chirurgia rekonstrukcyjna z zastosowaniem wolnych płatów – wylicza Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka szpitala.

Przyciągać pacjentów

 Prof. Golusiński chce, we współpracy z onkologami i radioterapeutami, zbudować w Zielonej Górze wysokiej klasy zespół interdyscyplinarny.

 – Będziemy się zajmować kompleksowym leczeniem pacjentów z nowotworami głowy i szyi. Wymaga to m.in. wprowadzenia zabiegów chirurgicznego leczenia zaawansowanych nowotworów w połączeniu z równoczesną rekonstrukcją, a także zabiegów małoinwazyjnych – mówi. I liczy, że podobnie jak Murwa przyciągnie pacjentów.

Golusiński wykonał już pierwsze operacje w zielonogórskim szpitalu. Usunął laserowo raka krtani, dzięki temu pacjent nie straci głosu. Wykonał rozległy zabieg częściowej resekcji szczęki, gdy doszło do wznowy nowotworu skóry.

Kim jest profesor Golusiński?

Prof. Paweł Golusiński jest stypendystą Klinik Otolaryngologii oraz Chirurgii Głowy i Szyi w Amsterdamie (Holandia), Bergen (Norwegia), Rzymie (Włochy) oraz Houston i Orlando (USA). Posiada certyfikaty ukończenia kursów chirurgicznych w, Czechach, Szwajcarii Wielkiej Brytanii i USA. Jako jedyny w Polsce, ukończył prestiżowy program szkolenia pospecjalizacyjnego w zakresie zaawansowanej chirurgii onkologicznej głowy i szyi w Birmingham University Hospital w Wielkiej Brytanii.