Data publikacji: 29 listopada 2018

Gazeta Wyborcza “Lubuskie szpitale idą na zakupy. W portfelu ponad dwa miliony” (28.11.2018 r.)

Lasery do oczu, aparaty KTG, endoskop do operacji kręgosłupa znalazły się na liście zakupów do szpitali w Gorzowie i Zielonej Górze. Lecznice dostały ponad 2 mln zł dotacji od marszałka lubuskiego

Ponad 2 mln zł z kasy marszałkowskiej to tzw. dotacje celowe, czyli na konkretny sprzęt i wyposażenie oddziałów w szpitalach w Gorzowie i Zielonej Górze. Ten pierwszy dostanie 1,1 mln zł, a drugi 1 mln zł.

– W ciągu ostatniego roku lubuskie szpitale dostały na sprzęt i wkłady własne do inwestycji unijnych ok. 20 mln zł – przypomina marszałek Elżbieta Polak. – Dzieje się tak, bo służbę zdrowia traktujemy priorytetowo. Wkrótce ruszy radioterapia w Gorzowie, a w Zielonej Górze widać, jak rośnie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Do tego dochodzą programy profilaktyczne, głównie nastawione na walkę z rakiem.

Zielonogórski Szpital Uniwersytecki na swojej liście zakupów umieścił m.in. pierwsze wyposażenie Oddziału Transplantologii, aparaty KTG do monitorowania tętna dziecka w łonie matki, diatermie do endoskopii (wykrywa choroby układu pokarmowego), laser okulistyczny m.in. do operacji zaćmy. Szpital rocznie wykonuje ok. 200 zabiegów usunięcia zaćmy. – Nowy laser zastąpi wysłużony sprzęt. Pozwoli to na podniesienie jakości i wykonywanie więcej operacji – mówi Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego.

Szpital w Gorzowie zamierza kupić: sprzęt endourologiczny do badania gruczołu krokowego i pęcherza moczowego, laser holmowy wykorzystywany w urologii, endoskop do operacji kręgosłupa i karetkę transportową.

Lecznica powoli przymierza się do uruchomienia budynku radioterapii, która kosztowała blisko 70 mln zł. – Trwają próby akceleratora i montaż wyposażenia sal i biur – mówi prezes Jerzy Ostrouch. Szpital ostatnio zdobył kontrakt na badania urządzeniem PET, wykrywające nowotwory. Kontrakt wart jest ok. 1 mln zł.

Są i gorsze wiadomości. Po wprowadzeniu przez rząd PiS rozliczania ryczałtowego w szpitalach, te zaczynają tracić finansowo. Zobowiązania zielonogórskiego szpitala sięgają 12 mln zł, a gorzowskiego 8 mln zł.

– Po tych wynikach widać, że system ryczałtowy się nie sprawdził. Odbija się to na finansach szpitali, nie poprawiła się dostępność pacjentów do specjalistów, wciąż im doskwierają kolejki. Liczę, że politycy PiS uczciwie się temu przyjrzą i skorygują wprowadzony system – komentuje Waldemar Sługocki, senator i szef lubuskiej PO.

Autor tekstu:Artur Łukasiewicz