Data publikacji: 25 lutego 2019
Gazeta Lubuska „Zielona Góra. Dzięki fundacji szpital kupi karetkę dla maluszków” (25.02.2019 r.)
Fundacja PGE Energia Ciepła przekazała w piątek 300 tysięcy złotych na zakup nowej karetki neonatologicznej do ratowania noworodków. Poprzednia… rozleciała się ze starości.
Szpital Uniwersytecki jest od wielu lat jedyną placówką w Lubuskim, która realizuje w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia przewozy wcześniaków, noworodków i niemowląt do 5 kg wagi. Tym samym obejmuje cały region i wszystkie lubuskie szpitale, gwarantując najmłodszym szybki i profesjonalny transport do specjalistycznych ośrodków w całym kraju.
Jak mówi prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, dr Marek Działoszyński – pieniądze trafiły do lecznicy w dobrym momencie. Bo stara 10-letnia karetka praktycznie się już rozsypała.
– Rocznie tych transportów wykonujemy 200-250 – mówi lek. med. Marzena Michalak-Kloc, kierownik klinicznego oddziału neonatologii.
Karetka pokonuje około 30 tysięcy kilometrów. Zdarza się, że podczas jednego kursu ambulans przejeżdża 800 km. Zespół neonatologicznej karetki stanowią: lekarz neonatolog, pielęgniarka, ratownik medyczny i kierowca.
Dzieci są najczęściej wożone z powiatowych lecznic do ośrodków z trzecim stopniem referencyjności w zakresie neonatologii – w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp., Nowej Soli. A z uwagi na fakt, że w Lubuskiem nie ma oddziału kardiologii dziecięcej czy oddziału intensywnej terapii dla najmłodszych, są także przewożone do ośrodków m.in. w Poznaniu, Wrocławiu czy w Warszawie.
Karetka będzie nowa, wyposażenie stare, ale jeszcze sprawne. Co nie znaczy, że nie trzeba już myśleć o nowym…
– Przywołam tu maksymę: Miarą człowieka nie jest to, co się ma, ale to co się daje innym – podkreśla lek. med. Kazimiera Kucharska – Barczyk, kierownik klinicznego oddziału pediatrii. – I tutaj widzę otwarte serca… Bardzo dziękuje za pomoc i myślę, że nie na tym się skończy. Bo potrzeby szpitala są duże, a chcemy świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. A to zależy od wyposażenia i kadry.
Specjalistyczny ambulans noworodkowy to mały „mobilny oddział intensywnej terapii”. Zakup nowej, specjalistycznej karetki zostanie w całości sfinansowany przez Fundację PGE Energia Ciepła z inicjatywy Elektrociepłownia „Zielona Góra”.
Krzysztof Kwiecień, prezes zarządu Elektrociepłowni „Zielona Góra”, podkreśla, że ze szpitalem współpraca trwa od lat. I to na kilku płaszczyznach.
– Radość jest tym większa, że z przekazanych funduszy będą mogły korzystać maluchy z całego województwa, których zdrowie i życie wymaga naszej szczególnej opieki – mówi Krzysztof Kwiecień.
– Nasza działalność oparta jest na łączeniu rozwoju biznesowego z odpowiedzialnością za lokalne społeczności – dodaje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła. – Ambicją PGE Energia Ciepła jest bycie partnerem godnym zaufania, dbającym o wysoką jakość życia w regionach, w których jesteśmy obecni. Wsparcie Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze jest tego dowodem.
Fundacji PGE Energia Ciepła została założona, by m.in. wspierać ochronę i promocję zdrowia.