Data publikacji: 24 lipca 2018
Gazeta Lubuska “My już wiemy, co będzie na piętrach Centrum Zdrowia Matki i Dziecka” (24.07.2018 r.)
Gotowy jest projekt budowy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Co się w nim znalazło? Zajrzeliśmy do dokumentu. Dzięki czemu możemy odpowiedzieć na pytania naszych Czytelników
Budynek Centrum będzie liczył 14 tys. mkw powierzchni i miał 20 m wysokości. Jest prostokątną bryłą, wykonaną w technologii tradycyjnej. Budynek jest pięciokondygnacyjny (w tym jedna kondygnacja podziemna). W obiekcie zaprojektowano dwa wewnętrzne, kwadratowe patia (około 6,5 m x 6 m).
– Dzięki temu zyskamy naturalne doświetlenie – podkreśla prezes Szpitala Uniwersyteckiego dr Marek Działoszyński. – W starej części szpitala przechodzi się z jednego oddziału do drugiego. Tutaj już tak nie będzie, co jest zresztą zgodne z zaleceniami ministerstwa zdrowia, sanepidu.
Wspólnie z prezesem i kierownikiem działu inwestycji i remontów Lucyną Bodnar, przeglądamy projekt. Nie tylko powstanie nowy budynek, ale także droga dojazdowa do niego. Bo obecna weszłaby w kolizję z Centrum. Trzeba ją więc przesunąć. Przeniesiona zostanie też stacja transformatorowa. W piwnicy pierwotnie miał być parking, ale gdy okazało się, że Unia Europejska nie pokryje kosztów jego budowy, zrezygnowano z tych planów. Będą tu za to m.in. sprężarkownie.
Na parterze znajdzie się wejście główne skomunikowane z ogólnie dostępną klatką i dwiema windami dla odwiedzających. Natomiast cztery dźwigi będą przeznaczone dla pacjentów i personelu. Jedna z wind umożliwi też komunikację Centrum z istniejącym budynkiem w kształcie litery L.
Na parterze będzie rezonans, tomograf, pracownia RTG. Choć na razie to biała plama, bo ta część zostanie wykończona na samym końcu, teraz ma sensu nic tam robić. Bo wyposażenie będzie używane dopiero w 2021 roku, do tego czasu sprzęt medyczny może bardzo się zmienić. Dopiero więc, jak będzie już wiadomo, jakie nowoczesne urządzenia zostaną kupione, wykończone zostaną pomieszczenia.
Na parterze znajdzie się też część dla karetek, izba przyjęć i pomoc doraźna. Tu zostanie również wydzielony pododdział pediatrii zakaźnej.
Przechodzimy na drugie piętro. Tu będą kolejne oddziały pediatrii. Z podziałem dla dzieci młodszych, starszych i pododdział onkologiczny (pierwszy w województwie, podobnie jak zakaźny).
– Tu mamy wejście łącznika z budynkiem L – pokazuje prezes. – To ze względu na różnice poziomów pierwsza kondygnacja w starym budynku i druga w nowym. Bezpośrednio z łącznika trafiamy na trakt porodowy z salami do cięć cesarskich. Na drugim piętrze zaplanowano też oddział neonatologiczny.
Jak widzimy w projekcie, dalej mamy tak zwany rooming, czyli pokoje dla matek z dziećmi.
Natomiast na trzecim piętrze znajdzie się blok operacyjny, który będzie obsługiwać chirurgię dziecięcą z urologią. Na tym poziomie zaplanowano też intensywną terapię.
Na piętrze czwartym umieszczone zostaną wentylatornie, centrale klimatyzacyjne i tego typu urządzenia.
W sumie w Centrum pojawi się 170 łóżek. Na oddziale pediatrii ogólnej – 52 łóżka, w tym 6 izolacyjno-zakaźnych, na chirurgii i urologii – 30 łóżek, na onkologii dziecięcej – 12 łóżek, na położnictwie – 23 łóżka dla matek, 23 dla noworodków, na oddziale neonatologicznym – 15 łóżeczek, 12 stanowisk OIOM, na intensywnej terapii – 6 łóżek.
Tyle z projektu. Teraz został złożony wniosek o pozwolenie na budowę. Roboty mogłyby się rozpocząć we wrześniu.
Powstanie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka wiąże się ze zwiększeniem kadry, zatrudnionej w szpitalu o 38 etatów (19 kobiet i 19 mężczyzn). Na etapie przygotowania dokumentacji oszacowano, że konieczne będzie pozyskanie kadry dla nowo tworzonych oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci oraz onkologii dziecięcej, jak również do oddziału diagnostyki obrazowej. Łącznie zostanie utworzonych 38 nowych miejsc pracy, z tego 4 dla lekarzy i 34 dla personelu medycznego niższego stopnia (pielęgniarek i techników). Przyjęto wstępnie równy podział między kobiety i mężczyzn, tym niemniej wskazać należy, iż przy zatrudnianiu kluczowe będą umiejętności i kompetencje a nie płeć.
Co z parkingiem? Obecnie na terenie szpitala jest 300 miejsc postojowych. Miasto planuje budowę w tej okolicy parkingów, więc są szanse, że będzie więcej możliwości pozostawienia auta.
Zakończenie inwestycji, której wykonawcą jest firma Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Spółka Akcyjna, zaplanowano do końca 2020 r.
– Zdrowie i życie najmłodszych Lubuszan jest bezcenne. Nie ma w tej chwili ważniejszej inwestycji w regionie – komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak. Jak dodaje prezes Marek Działoszyński, budowa Centrum to nie jest jedyna inwestycja, która będzie trwać w najbliższym czasie w zielonogórskiej lecznicy. Wykonana zostanie bowiem jej termomodernizacja (40 mln zł do 2023 roku będzie wydane na modernizację sieci ciepłowniczej, ocieplenie budynków, wymianę okien i drzwi, wymianę oświetlenia itp).
Autor tekstu: Leszek Kalinowski