Data publikacji: 19 kwietnia 2022

Fundacja CHOP z kolejnym darem dla chirurgii onkologicznej

Fundacja Chirurgii i Onkologii Polskiej CHOP im. prof. Pawła Murawy przekazała m.in. Szpitalowi Uniwersyteckiemu wysokiej klasy siatki do rekonstrukcji piersi po mastektomii.

Fundacja wspiera zielonogórski szpital od dwóch lat. Tym razem postanowiła podarować 15 sztuk  siatek do rekonstrukcji piersi o wartości blisko 90 tys. zł.

Jak zaznaczył Daniel Hrehorecki, prezes zarządu, fundator i założyciel Fundacji, tego typu siatki niestety nie są w Polsce refundowane i co za tym idzie, są mało popularne.

– Uważamy, że są bardzo potrzebne, ponieważ pomoc pacjentom onkologicznym nie powinna przebiegać tylko i wyłącznie w ramach stricte procesu chirurgicznego, ale należy także dbać, aby pacjentka wyszła ze szpitala zadowolona i optymistycznie nastawiona, tak, by mieć większą siłę do walki z rakiem.

Fundacja CHOP zebrała ok. 270 tys. zł na zakup siatek. – Kupiliśmy 49 siatek z czego 15 trafiło do zielonogórskiego szpitala, a reszta do czterech innych ośrodków, tam gdzie są odpowiedni fachowcy. Dodał, że Fundacja chce propagować, by w przyszłości stosowanie siatek w procesie leczenia raka piersi stało się standardem – powiedział Daniel Hrehorecki.

Na kupno siatek złożyło się wielu fundatorów. Najwięcej, bo 150 tys. zł, otrzymano od firmy Li Parie Polska oraz Kobiet Li Parie. W tym celu zorganizowano na przykład pokaz mody.

Dr hab. n. med. Dawid Murawa, prof. UZ, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, poinformował, że użycie tego typu siatek jest w Polsce nowością i rzadkością, a rozpoczęto je stosować zaledwie 5 lat temu. Rocznie w naszym kraju wszczepia się takie siatki zaledwie 200 pacjentkom. Z kolei w krajach Europy Zachodniej i USA ok. 70 proc. rekonstrukcji gruczołu piersiowego jest wykonywanych w systemie implant plus siatka.

– Wytwarzają one dodatkową warstwę tkankową, dzięki której ten zabieg jest bezpieczny. Jest też możliwy do zastosowania u znacznie szerszej grupy pacjentek. Siatki dają też szansę u pewnej grupie pacjentek na wykonanie zabiegu od razu z implantem, a nie ekspanderem, czyli czasowym implantem, który trzeba stopniowo wypełnić, by uzyskać kształt i wielkość piersi. Dziękuję i cieszymy się, że dzięki temu darowi możemy pomóc pacjentkom.

W Klinicznym Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej wykonuje się rocznie ok. 200 operacji pierwotnych raków piersi. Do tego dochodzą wtórne rekonstrukcje. To najwięcej w woj. lubuskim. Dawid Murawa zdradził też, że do produkcji siatek z biologicznego materiału w specjalnych warunkach hoduje się świnie i woły.

Fundacja Chirurgii i Onkologii Polskiej CHOP im. prof. Pawła Murawy powstała w połowie 2020 r. i jest organizacją non-profit zajmującą się zbieraniem środków w celu zakupu nowoczesnego sprzętu medycznego wykorzystywanego w leczeniu raka. Sprzęt fundacji jest bezpłatnie użyczany szpitalom.

Mentorem fundacji jest wybitny w skali europejskiej chirurg – prof. Dawid Murawa, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Pierwszym przekazanym w październiku 2020 r. w użyczenie Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Zielonej Górze sprzętem o wartości 34 tys. euro był IC-FLOWTM Imaging System Diagnostic Green. Jest to wysokiej rozdzielczości system do wizualizacji tkanek przy użyciu barwnika indocyjanowego jako źródła światła, wykorzystujący bezpieczny w użytkowaniu zestaw diod LED, a nie laserowe źródła światła gwarantując uzyskiwanie wysokiej jakości obrazów wybarwionych tkanek.

Z kolei w sierpniu 2021  r. Fundacja przekazała szpitalowi  w użyczenie System Hipec Combat PRS+. Wyjątkowość tego urządzenia polega na tym, że po przeprowadzonej operacji usunięcia guza lub guzów, do brzucha pacjenta pompowany jest chemioterapeutyk. Pod wpływem dwutlenku węgla krąży on w powłokach brzusznych, skutecznie je opłukując.