Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 4 marca 2022

Firma LCL pomaga nam przechowywać sprzęt dla CZMiD

Zielonogórska firma LCL SPEDITION przechowuje nieodpłatnie część sprzętu przeznaczonego na wyposażenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Sprzęt wartości wielu milionów złotych oczekuje na moment wygaszenia działalności Szpitala Tymczasowego i umieszczenie w budynku Centrum. Nie jest jeszcze znana dokładna data, kiedy to nastąpi. Mamy nadzieję, że wyposażanie CZMiD rozpocznie się jeszcze tej wiosny.  

Budynek Centrum Zdrowia Matki i Dziecka od ponad roku wykorzystywany jest jako Szpital Tymczasowy dla chorych na COVID-19. W tym czasie Zarząd szpitala, prowadząc aktywne pozyskiwanie środków na wyposażenie obiektu, otrzymał dwie duże dotacje: ponad 20 mln zł ze środków unijnych oraz 30 mln zł przekazane przez samorząd województwa.

Mimo pandemii i czasowej zmiany przeznaczenia budynku CZMiD w grudniu 2020 r., lecznica za pieniądze z dotacji zaczęła organizować zakupy sprzętu i wyposażenia oraz organizować dostawy.

– Po wielu decyzjach przedłużających przeznaczenie budynku obecnie zakładamy, że zdjęty zostanie z nas ten obowiązek i będziemy mogli wyposażenie i sprzęt umieścić w budynku wykorzystywanym już zgodnie z pierwotnym celem, czyli leczeniem matek i dzieci – powiedział Prezes Zarządu Szpitala Uniwersyteckiego dr Marek Działoszyński.

Kupionego sprzętu jest tak dużo, że zaczęło brakować miejsca w CZMiD, którego część zajęta była przecież przez pacjentów covidowych. Szpital zwrócił się więc do firm zewnętrznych o pomoc w jego przechowywaniu. – Nasza prośba trafiła do ludzi z dużym sercem i… dużymi magazynami. To właśnie firma LCL odpowiedziała na nasz apel za co jej serdecznie dziękuję. Dodajmy, że firma robi to bezpłatnie – dodał Marek Działoszyński.

Na pytanie o motywację decyzji o udostępnieniu powierzchni magazynowych Mateusz Oleksiejuk, członek Zarządu firmy LCL SPEDITION sp. z o.o. z Zielonej Góry Nowy Kisielin, odpowiedział krótko:

– Lubimy pomagać. I dodał: – Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć tę akcję. Dla szpitala przeznaczyliśmy kilkaset metrów kwadratowych w naszym magazynie w strefie przemysłowej. Powstał on dwa lata temu, obecnie rozbudowujemy powierzchnię magazynową. Zajmujemy się nie tylko przechowywaniem, ale także transportem.

Kiedy można spodziewać się rozpoczęcia procesu uruchomiania CZMiD?

– Od pewnego czasu rozmawiamy z Wojewodą Lubuskim o tej potrzebie. Zgodnie z ostatnią decyzją Szpital Tymczasowy miałby funkcjonować do końca marca tego roku. Są też zapowiedzi NFZ, że z początkiem kwietnia zakończy się finasowanie świadczeń covidowych. To dla nas sygnały, że jest pole do rozmów z Wojewodą, by Szpital Tymczasowy wygasić i móc zacząć organizować ten niezwykle ważny dla regionu szpital dla matek i dzieci – powiedział Marek Działoszyński.