Data publikacji: 31 sierpnia 2020

Firma expondo wyposażyła nowe rehabilitacyjne pomieszczenia

Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Dzięki wsparciu szpitala przez zielonogórską firmę expondo znów będziemy mogli przyjmować pacjentów na ambulatoryjne zabiegi rehabilitacyjne (przychodzących z zewnątrz, ze skierowaniami). Przez ostatnie pół roku, ze względu na  panującą pandemie wirusa COVID-19, było to niemożliwe, ponieważ funkcjonujący do tej pory w szpitalu Zakład Rehabilitacji  sąsiadował z Klinicznym Oddziałem Neurologii z Pododdziałem Udarowym, gdzie przebywają ciężko chorzy pacjenci.

Otwarcie nowych pomieszczeń Zakładu Rehabilitacji z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej przy ul. Podgórnej nie byłoby możliwe gdyby nie wsparcie firmy expondo, która zadbała o zakup, transport i montaż specjalistycznego sprzętu służącego rehabilitacji pacjentów. Są to przed wszystkim wysokiej klasy łóżka do terapii zapewniające odpowiedni komfort i stanowiące nieodłączne wyposażenie każdego gabinetu fizjoterapii. Ponadto firma expondo zakupiła sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem, a także zestaw sprzętu biurowego oraz mebli. Pełna lista otrzymanego przez szpital wsparcia opiewa na 82 pozycje.

O tym, jak ważne dla szpitala i pacjentów jest otwarcie nowych pomieszczeń Zakładu mówił dr Marek Działoszyński, prezes zarządu lecznicy. – Miejsce, którym chcemy się dziś pochwalić, to efekt wielu działań. Ze środków własnych, ale i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, wyremontowaliśmy najpierw pomieszczenia. Trzeba było je jednak wyposażyć, na co środków już zabrakło. Mamy jednak przyjaciela, darczyńcę, z którym współpracujemy już od 2018 r. Poprosiliśmy o wsparcie, a firma expondo zareagowała szybko, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Dzięki temu mamy sprzęt do rehabilitacji również osób niepełnosprawnych, a pierwsi pacjenci będą mogli z niego korzystać już niebawem – podkreślił.

Nicholas Holdcraft, prezes zarządu firmy expondo Polska, podziękował za możliwość wzięcia udziału w projekcie wyposażenia Zakładu Rehabilitacji. Wyraził też wdzięczność dla osób pracujących w szpitalu, szczególnie w czasie pandemii. Poinformował, że expondo ma 80 marek w swoim portfolio, a jedna z mnich wytwarza urządzenia do fizjoterapii. – Z zielonogórskim szpitalem współpracujemy i wspieramy go już trzeci rok. Obiecaliśmy, że tu wrócimy i będziemy to robić nadal – zaznaczył.

Radości z uruchomienia Zakładu nie krył lek. med. Antoni Ciach, dyr. ds. lecznictwa. – Dotychczas mieliśmy rehabilitację dzienną, ale w bezpośrednim kontakcie z oddziałem neurologii. W obecnej sytuacji związanej z pandemią niosło to zagrożenie dla pacjentów. Dzięki uruchomieniu rehabilitacji w tym miejscu minimalizujemy to ryzyko – zauważył.

O zaletach otwarcia nowych pomieszczenia Zakładu mówił z kolei jego kierownik, mgr Zbigniew Guzek. – Obiekt będzie służył naszym pacjentom na dużo wyższym poziomie nie tylko pod względem medycznym, ale też z zachowaniem reżimu sanitarnego. Urządzenia spełniają najwyższe standardy terapeutyczne i ich wykorzystanie będzie bardzo duże – zapewnił.

Nowe pomieszczenia Zakładu, a w szczególności nowoczesny sprzęt, umożliwią rehabilitację pacjentów ambulatoryjnych w ramach kontraktu z NFZ oraz pacjentów objętych unijnym programem profilaktyki ochrony zdrowia w zakresie schorzeń narządu ruchu.

Nowe pomieszczenia rehabilitacji pacjentów znajdują się w wyremontowanej części w budynku „U” w sąsiedztwie Poradni Przyszpitalnych. Uwzględniając również wyremontowane niedawno pomieszczenia przychodni onkologicznej w budynku „L”, koszt modernizacji wyniósł 1 400 000 zł, z czego 407 994 zł to dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a pozostałą kwotę (992 tys. zł) szpital przeznaczył ze środków własnych. Dzięki wsparciu PFRON-u pomieszczenia są dostosowane do potrzeb  osób niepełnosprawnych.

Pozostałe pomieszczenia Zakładu Rehabilitacji z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej pozostają w dotychczasowej lokalizacji. Jest to 25-łóżkowy oddział wczesnej rehabilitacji neurologicznej z zapleczem terapeutycznym oraz Zakładem Fizjoterapii, w którym będą odbywały się terapie pacjentów tego oddziału oraz wszystkich pacjentów szpitala.

Powstanie dwóch niezależnych części Zakładu jest zgodne z polityką szpitala związaną z zachowaniem reżimu sanitarnego w obliczu pandemii COVID-19.

Mająca globalny zasięg firma expondo wsparła nasz szpital już kilkukrotnie. Pod koniec 2018 r. do Zakładu Rehabilitacji z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej trafiły stoły terapeutyczne, a także modele anatomiczne kręgosłupa, stawów oraz skóry. Już wtedy firma zapowiedziała dalsze wspieranie szpitala i w kwietniu 2019 r. otrzymaliśmy darowiznę w postaci najwyższej klasy narzędzi chirurgicznych na potrzeby Centralnego Bloku Operacyjnego. Z kolei w listopadzie ubiegłego rok Dział Eksploatacji szpitala zasilony został pokaźną liczbą elektronarzędzi, które pomagają rozwiązywać problemy techniczne.