Data publikacji: 19 stycznia 2024

Finał WOŚP 2024: Płuca po pandemii. Zapraszamy na badania!

W niedzielę, 28 stycznia 2024 r. już po raz 32. zagra nam Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Hasło tegorocznego finału to „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych”.

Do akcji odbywających się w całym kraju dołącza się i nasz szpital, a konkretnie Kliniczny Oddział Chorób Płuc. W godz. 10.00 – 14.00 w „wośpową” niedzielę przeprowadzane będą BADANIA SPIROMETRII U DOROSŁYCH. Jest to procedura pomiarowa prowadzona na urządzeniu nazywanym spirometrem, która wykrywa i pozwala ocenić stopień zaburzeń wentylacji. Spirometria jest najważniejszym z badań czynnościowych układu oddechowego, czyli badań, które pozwalają na obiektywną ocenę czynności płuc.

Na chętnych czekać będzie 6 lekarzy, 6 pielęgniarek i 2 sekretarki medyczne Klinicznego Oddziału Chorób Płuc. Badanie będzie obejmowało:

• Wypełnienie ankiety
  • Pomiar ciśnienia, saturacji i tętna
  • Spirometrię
  • Konsultację wyniku spirometrii z lekarzem

Uwaga! Wymagane są wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu: 68 32 96 606 od poniedziałku 22.01.2024 r. do piątku 26.01.2024 r. w godz. 9.00 – 15.30.

Ważne! Nie nie ma możliwości rejestracji do konkretnego lekarza.

Zapisane osoby zapraszamy w niedzielę 28 stycznia na wyznaczoną godzinę. Prosimy kierować się do Poradni Chorób Płuc przy ul. Podgórnej. Wejście drzwiami na prawo od głównego wejścia do poradni przyszpitalnych (patrz zdjęcie)

Przeciwskazania do badania spirometrycznego:

Kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem SARS-COV-2
Objawy infekcji układu oddechowego w przeciągu ostatnich 14 dni
Objawy w czasie ostatnich 14 dni: kaszel, duszność, temperatura powyżej 38,5 st.C, bóle mięśni/stawów, ból gardła, bóle/zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka, utrata apetytu, zaburzenia smaku/węchu, zapalenie spojówek
Niekontrolowane nadciśnienie tętnicze, niestabilna dławica piersiowa, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca
Krwioplucie
Niedawno (do 4 tygodni wcześniej) przebyty: zawał serca, udar mózgu, operacja głowy lub krwawienie wewnątrzczaszkowe, operacja naczyń krwionośnych, operacja okulistyczna, zatorowość płucna, zabiegi w obrębie zatok/ucha, zabieg w obrębie jamy brzusznej/klatki piersiowej, odma opłucnowa
Tętniaki aorty albo tętnic mózgowych
Przebyte kiedykolwiek odwarstwienie siatkówki
Omdlenia związane z kaszlem/natężonym wydechem w wywiadzie
Zaawansowana ciąża