Data publikacji: 27 lutego 2017

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Pod hasłem „Wierni naszym celom” w dniach 19-23 września odbywa się Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Tegoroczna edycja kampanii skupia się w naszym kraju na profilaktyce nowotworów w grupie tzw. młodych dorosłych. W całej Polsce będzie można skorzystać z bezpłatnych badań.

Jak co roku, do akcji oraz badań włączyli się również lekarze z naszego szpitala. Nie tylko będą badać pacjentów, ale również o zagrożeniach tymi nowotworami opowiadać zielonogórskiej młodzieży. Spotkania w liceach zaplanowano na 22-23 września br.

Regionalnymi koordynatorami akcji w województwie lubuskim są:

• Kierownik Zakładu Radioterapii i Klinicznego Oddziału Radioterapii dr n. med. Róża Poźniak-Balicka
  • Kierownik Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii lek. med. Witold Maciej Iciek

Raki głowy i szyi to nowotwory złośliwe występujące w obrębie wszystkich narządów głowy i szyi – z wyjątkiem mózgu. Są to głownie raki: wargi, dna jamy ustnej, języka, migdałków, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych, tarczycy, skóry twarzy i szyi.

Pod względem częstości występowania zajmują 6 miejsce w Polsce.

W 2013 roku raka głowy i szyi zdiagnozowano w Polsce u prawie 11 000 osób. W tym samym roku w wyniku choroby zmarło 6 000 pacjentów – to ponad dwa razy więcej niż rocznie ginie w wypadkach drogowych.
W 2013 roku w Lubuskiem zachorowało 120 osób, a zmarło z powodu tej choroby 84.
Tylko w naszym szpitalu w 2015 r. leczono z powodu nowotworów głowy i szyi 328 pacjentów.

Grupy ryzyka – kto najczęściej choruje?

Czynnikami wpływającymi na rozwój raka głowy i szyi są: palenie, alkohol oraz wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Ryzyko zachorowania zwiększa się także u obu płci wraz z wiekiem. Pośród pacjentów 61% mężczyzn i 53% kobiet to osoby z grupy 45-64 lat.

Co więcej, w Polsce podobnie jak w innych krajach Europy, obserwuje się nowe zjawisko, określane jako „fenomen epidemiologiczny” tj. wzrost liczby nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi u ludzi poniżej 40 r.ż., którzy nigdy nie palili ani nie nadużywali alkoholu. Badania naukowe wskazują, że czynnikiem potencjalnego ryzyka w tej grupie jest infekcja wirusem HPV.

Kto powinien przebadać się pod kątem nowotworów głowy i szyi?

Osoby znajdujące się w grupach ryzyka (palący papierosy, nadużywające alkoholu, narażone na ryzyko zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego), które zauważyły u siebie jeden z poniższych objawów utrzymujący się przez okres 3 tygodni:

• ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej
  • ból gardła
  • utrzymująca się chrypka
  • ból i/lub trudności w połykaniu
  • guzek w szyi
  • zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa

Kiedy i gdzie można wykonać bezpłatne badanie?

Wojewódzki Szpital Kliniczny w Zielonej Górze, Kliniczny Oddział Otorynolaryngologii:

Rejestracja – wtorek, w godz. 8.00-12.00, tel. 68 329 65 21

Badania – środa 21 września br., w godz. 8.30-14.30