Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 15 listopada 2023

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EDWA)

18 listopada obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EDWA), ustanowiony przez Komisję Europejską w 2008 roku, natomiast w dniach 18-24 listopada b.r. trwać będą obchody Światowego Tygodnia Wiedzy o Antybiotykach.

Celem tych inicjatyw jest promowanie wiedzy na temat odpowiedzialnego stosowania antybiotyków oraz zwiększenie świadomości, jakim zagrożeniem dla zdrowia każdego z nas jest zjawisko antybiotykooporności.  

Lekarze Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych od lat zaangażowani są w promowanie zasad racjonalnej antybiotykoterapii w ramach działalności w zespole ds. antybiotykoterapii.

W dniach 26.10.2023 oraz 14.11.2023 w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze odbyły się kolejny raz warsztaty dotyczące racjonalnej antybiotykoterapii, prowadzone przez specjalistów chorób zakaźnych: Renatę Korczak, Marka Matukiewicza i Krzysztofa Nowaka, podczas których omówiono m.in. zasady zlecania i pobierania materiałów do badań mikrobiologicznych, charakterystykę wybranych drobnoustrojów-najczęstszych czynników etiologicznych zakażeń, przedstawiono rekomendacje antybiotykoterapii empirycznej ciężkich zakażeń, a także omówiono problematykę zakażeń układu moczowego oraz zakażeń linii naczyniowych

www.antybiotyki.edu.pl.