Data publikacji: 24 maja 2023
Embolizacja tętniaków. Już ponad 100 udanych operacji
W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze w ostatnim czasie wykonuje się coraz więcej zabiegów embolizacji tętniaków mózgu. Dzięki współpracy neurochirurgów i radiologów zabiegowych wykonano już ponad 100 takich udanych operacji.
Tętniak to patologia, która dotyczy naczynia krwionośnego mózgowia. Dostać się do niego można od strony układu naczyniowego lub od zewnątrz, przez operację czaszki. Jeszcze przed kilkoma laty Kliniczny Oddział Neurochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego kierowany przez dr. n. med. Pawła Jarmużka, prof. UZ, przeprowadzał jedynie te drugie zabiegi. W ciągu ostatnich lat zostały one uzupełnione o leczenie endowaskularne prowadzące do embolizacji tętniaków w mózgu. Do tętniaka w mózgu lekarze dostają się bardzo małym cewnikiem o średnicy ok. 0,5 mm przez nakłucie naczynia na udzie. Następnie umieszczają w tętniaku rodzaj drobnych platynowych spiral. Dzięki temu wyłączają go z krążenia krwi zapobiegając jego pęknięciu.
Od 20 lat terapia tętniaków rozwija się w kierunku leczenia endowaskularnego, czyli przez dochodzenie do nich przez naczynia. Należy jednak podkreślić, że nie wszystkie tętniaki nadają się do tego typu leczenia, tak, jak nie wszystkie można operować w sposób tradycyjny, dojściem przez czaszkę. O sposobie terapii decydują neurochirurg i radiolog interwencyjny.
Embolizację tętniaków mózgowych zapoczątkował w naszym szpitalu w 2019 r. dr Andreas Matthias Schilling, wysokiej klasy specjalista radiologii diagnostycznej i neuroradiologii z Niemiec. – Uznaliśmy, że taki ośrodek jak nasz powinien to robić. Stąd zaproszenie dla specjalisty, który niejako przetarł nam szlak – mówi neurochirurg Marcin Kot.
W tym samym roku w szpitalu rozpoczął pracę radiolog dr n. med. Bartosz Żabicki, który swoją wiedzę i umiejętności w zakresie radiologii zabiegowej zdobywał m.in. w Poznaniu, Hamburgu, Monachium i Magdeburgu. W swojej pracy stosuje techniki radiologii interwencyjnej, które często pozwalają osiągnąć efekt porównywalny do otwartych, rozległych zabiegów chirurgicznych, nie tylko w zakresie neurochirurgii ale również wielu innych dziedzin klinicznych.
Od tego momentu datuje się właśnie rozwój endowskularnego leczenia tętniaków mózgu w zielonogórskim szpitalu. W ciągu ostatnich dwóch lat przeprowadzono już ponad 100 takich skutecznych operacji wykorzystując do tego m.in. Pracownię Radiologii Zabiegowej. Dzięki temu pacjenci dotknięci tym schorzeniem nie muszą już udawać się po pomoc do innych ośrodków.