Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 28 stycznia 2021

Ekoenergetyka podarowała szpitalowi inkubatory dla wcześniaków

Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Ekoenergetyka-Polska S.A. i Fundacja Ekoenergetyki wsparły Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze. Przekazały placówce dwa wysokiej klasy inkubatory hybrydowe do ratowania najmniejszych pacjentów o łącznej wartości ok. 200 tys. zł.

Zadowolenia z pozyskania sprzętu nie kryje Prezes Zarządu szpitala dr Marek Działoszyński, który podkreślając fakt, że kolejna lokalna firma postanowiła nas wesprzeć i zakupić wysokiej klasy aparaturę na potrzeby naszej neonatologii. – Podarowany sprzęt usprawni pracę lekarzy, a przede wszystkim wpłynie na jeszcze lepsze wyniki  leczenia i pozwoli uratować więcej małych pacjentów. To bardzo cenna pomoc, ponieważ obecna aparatura, w dużej mierze kupiona dzięki wsparciu WOŚP, jest już mocno wyeksploatowana, a przez to awaryjna – zauważa Marek Działoszyński.

Przekazane szpitalowi wysokiej klasy inkubatory hybrydowe łączą w sobie funkcje wielu urządzeń, pozwalając na ratowanie życia najmniejszych wcześniaków.

– 11 lat temu Ekoenergetyka stawiała pierwsze kroki w biznesie i na początku również korzystała z pomocy i lokalnego wsparcia, m.in. w ramach inkubatora przedsiębiorczości. Tamta pomoc, która była nam szczególnie potrzebna, zapisała się w naszej pamięci i wykształciła w nas, a w szczególności w moim wspólniku i współtwórcy Ekoenergetyki Bartoszu Kubiku oraz Urszuli Przegalińskiej-Kubik, chęć niesienia tej pomocy dla innych. Dobrze rozumiemy jak ważne jest wsparcie w odpowiednim momencie, by można było odpowiednio się rozwijać. Dziś Ekoenergetyka to lider branży i dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo, więc teraz to my staramy się wspierać innych. Cieszymy się, że odpowiadając na konkretną potrzebę przyczyniamy się do rozwoju szpitala, a w ślad za tym jeszcze lepszej opieki nad pacjentami – zaznacza Wiceprezes Zarządu Ekoenergetyka-Polska S.A. Maciej Wojeński.

Wsparcie ze strony Ekoenergetyki to już druga inicjatywa na rzecz szpitala i jego pacjentów. Współpraca firmy z placówką rozpoczęła się wiosną ub. roku, gdy nastała pandemia. Już w połowie marca szpital otrzymał od firmy 3 tys. sztuk maseczek oraz zapas jednorazowych rękawiczek. Ponadto, dzięki podpisanemu porozumieniu z Ekoenergetyka-Polska S.A oraz EVITY Sp. z o.o., przez blisko cztery miesiące personel medyczny szpitala mógł korzystać z bezpłatnych przewozów elektrycznymi taksówkami do pracy i z powrotem.

– Działanie na rzecz społeczności lokalnej od lat jest wpisane w działalność Ekoenergetyki. Szczególną wagę przykładamy do wspierania rozwoju dzieci i młodzieży. Realna pomoc w miarę możliwości to zadanie, które realizujemy obecnie poprzez naszą fundację, która w naturalny sposób kontynuuje działania rozpoczęte przez spółkę i podejmuje kolejne inicjatywy- podkreśla Prezes Fundacji Ekoenergetyki Urszula Przegalińska-Kubik.

Wysoki poziom opieki dla najmniejszych wcześniaków

Co wyróżnia inkubatory, które otrzymał Kliniczny Oddział Neonatologii? – Taki wielofunkcyjny inkubator służy do ratowania najmniejszych wcześniaków o wadze poniżej 1000 g. – wyjaśnia kierownik oddziału lek. Marzena Michalak-Kloc.

Inkubatory Babyleo® TN500 to przełom w terapii cieplnej wcześniaków. Inkubatory te zapewniają optymalne środowisko dla rozwoju pacjenta dzięki zsynchronizowanym trzem źródłom ciepła, efektywnemu nawilżaniu oraz rozwiązaniom wspierającym pozytywną stymulację rozwoju mózgu.

Specjalna konstrukcja inkubatora zapewnia ograniczenie negatywnych bodźców z zewnątrz.  Zintegrowany system monitorowania hałasu i oświetlenia, wbudowany bezpieczny głośnik do muzyko- i dźwiękoterapii tworzą jedyną w swoim rodzaju przestrzeń dla optymalnego rozwoju przedwcześnie urodzonych dzieci.

Ważne dla nas są również zalety epidemiologiczne. Inkubator Babyleo® TN500 w prosty sposób można dezynfekować. Ponadto, jedyny w swoim rodzaju system zamkniętego nawilżania pracuje w oparciu o wodę dostarczaną w sterylnych workach, dzięki temu mamy pewność, że wraz z nawilżaniem do przestrzeni pacjenta nie dostają się niechciane drobnoustroje.

– Inkubator ten posiada funkcjonalność łatwego otwierania i uzyskania swobodnego dostępu do dziecka. Dzięki temu możemy wykonać przy dziecku wszystkie czynności, nie zmieniając jego otoczenia. Możliwy jest również pomiar wagi noworodka bez wyjmowania go z inkubatora, dzięki wbudowanej wadze. Jest to ważne, ponieważ każda czynność wykonywana przy  tak małym  dziecku może prowadzić do jego destabilizacji – lek. Marzena Michalak-Kloc.

W tym miejscu należy podkreślić, iż w planowanym Centrum Zdrowia Marki i Dziecka (obecnie Szpital Tymczasowy dla pacjentów z COVID_19), Oddział Intensywnej Terapii Noworodka ma być wyposażony w 12, a nie jak obecnie – 6 stanowisk intensywnej terapii. Wynika to z faktu, iż z każdym rokiem odnotowuje on większą liczbę skrajnych wcześniaków (ważących poniżej 1 kg, urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży). Co ważne, prawie wszystkie te dzieci zielonogórskiej ekipie medycznej udaje się uratować. Na przestrzeni ostatnich lat w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze poprawiono przeżywalność skrajnie małych wcześniaków z poziomu 25 do… 100 % w 2020 r.! Przeżywają nawet dzieci urodzone w 22 tygodniu ciąży z masą ciała poniżej 500g, które rozwojem doganiają potem swoich rówieśników! Niewątpliwym sukcesem 2020 r. jest uratowanie najmniejszego wcześniaka w historii szpitala – Agatka urodziła się w 23 tys. ciąży, ważąc zaledwie 350 g!

Chcielibyśmy utrzymać wysoki poziom świadczonej opieki, do której potrzebny nam jest profesjonalny sprzęt – taki, jak podarowane inkubatory – dodaje M. Michalak-Kloc. – Zwłaszcza, że jesteśmy największym w woj. lubuskim oddziałem III stopnia referencyjności, przez który przewija się znamiennie największy odsetek wcześniaków i donoszonych noworodków chorych.